M-Çarpışmayı Engelleyen Kurallar

 

Bu kurallar basit olmakla birlikte tüm yamaç paraşüt pilotlaro bu kurallanrı bilmek ve uygulamak zorundadır. Bu kurallara uymak ve dikkat etmek, özellikle gruplar halinde yapılan uçuşlarda çarpışmaIarı ve doğabilecek riskleri önlemek açısından çok önemlidir. Gerektiğinde pilotlar uçuşlar sırasında birbirlerini, bağirarak da uyarmalıdır. 

• Ayni irtifalarda yüz yüze karşıIaşma durumlarında uçuş yönü sağa çevrilir. Tepeye çok yakın olunmasından dolayı bunu yapmak pratik ya da güvenli değil ise durumu uygun olan pilot yönünü değiştirir. Ancak bir pilot sağa giderken diğeri sola gitmemelidir.Iki yamaç paraşütü pilotu ayni yola doğru yaklaşıyorsa sağ taraftaki pilotun geçiş hakkı vardır . Diğeri herhangi bir riskli harekette bulunmaktan kaçınmalıdır. 

• Yelken uçuşu sırasında geçişler her zaman diğer pilot ile tepe arasından yapılır Genelde pilotlar yamaca doğru dönmedikleri için çarpışma riski de azalır.Termik dönüşünde, her zaman için termiğe önce giren pilotla aynı yönde dönülür. Bu şekiIde diğer pilota yaklaşma hızı düşük ve kontrollü olacak, göz teması sürdürülebilecektir. Her zaman alttaki pilota öncelik verilir. Alttaki pilotun manevra kabiliyeti daha sınırlıdır ve yukarıyı göremeyebilir. 

• Tepe dibindeki karşılaşmalarda ise sağ tarafı açık olan pilot yönünü değiştirir diğer pilot yoluna devam eder. Yukaridakilerin dişinda carpişmayi önlemek üzere her türlü hareketi yapmak ye bundan sakınmak pilotun (yol hakkı, da olsa) görevidir. 

Kalkış öncesi brifingleri

Pilot, kalkıştan önce planlanan uçuş hakkında duruma göre yer ekibi ile bir brifing yapmalıdır. Bu brifingte;

• Uçulacak yol ve mesafe,
• Kullanılacak telsiz frekansı,
• Meteorolojik durum,
• Emercensi durumlarda uygulanacak hareket tarzi konuşulur ve anlaşmaya varılır.
Yorum eklemek için giriş yapın