M-Genel Havacılık Kuralları

 

Uçmak, uçsuz bucaksız bir özgürlük olmakla birlikte bunun da sınırları vardır. Hangi tip hava aracı ile uçulursa uçulsun bütün pilotlar, üzerinde uçuş yapılan ülkenin hava kurallarıyla sınırlanmış olur.* Bundan dolayı yamaçparaşütleri de diğer hava araçları gibi hava kurallarına tabidir. Hava kurallari, uçuş özgürlüğünün en makul ölçülerde karunabilmesi için dikkatle saygı gösterilmesi gereken kurallardır. Bu kuralların konulmasının altında yatan önemli sebepler şunlardir; 

• Hava araçları ne pahasına olursa olsun çarpışmaktan kaçınmalıdır.
• Hava araçlarından düşebilecek herşey, ne alursa olsun yerdekiler için çok sakıncalıdır.
• Bulutun pilotlarin görüş açılarına engel alan bir kör nokta vardır. Unutulmaması gereken en önemli husus, bir pilotun diğer bir hava aracini görmüş olmasının diğer pilotun da onu görmüş almasr zorunluluğunu getirmemesidir.
• Uzerinde uçmanin tehlikeli olduğu bazı bölgeler vardır. Askeri menzil alanları bunların en belirgin örneğidir.
• Bazı pilotlar uçuşları sırasında gerçekten ne kadar anlamsız, düşüncesiz şeyler yaptıkları nı anlayamayabilirler. Hava kuralları bunu engelleyemez ama çok az da olsa azaltmaya yardımcı olabilir.

Uçuş kararı verildiğinde hava kurallarının da sınırları içerisine girilmiş olunur. Bu andan itibaren yasaların gözünde her pilot bir hava aracinin kumandanıdır ve yasal sorumluluğu belirli bir şekilde kabul etmiş sayılır. Örneğin, uçuşa bağlamadan önce bütün malzemelerin kullanılmaya uygun alup olmadığını her pilot kontrol etmek zorundadır. Bu nedenle uçuş öncesi kontrol “güzel bir fikir” almaktan cok yasal bir zorunluluktur. Ikinci olarak uçuş sırasında herşeyden Once başkasına zarar verebilecek her türlü davranıştan sakınılmalıdır. Alkol ya da ilaç kullanımı bunlanin başında yer aIır. Uçuştan en az 8 saat öncesine kadar hiçbir şekilde alkol ya da uyuşturucu özelliği bulunan herhangi bir ilaç alınmamalıdır.

Yorum eklemek için giriş yapın