M-İnişler

 

Uzun mesafe uçuşlanindaki başarinin bir diğer yolu da, pilotlarin duşunceIerini altlarindaki zeminden ayi abilmelerine ve uçuşa konsantre olabilmelerine bağlıdır. Çeşitli sesler ve hava koşullaninin da nasil olduğu oldukça önemlidir. 

Bununla birlikte alinan mesafe boyunca her zaman olabilecek “iniş” konusunda, unutalabilecek basit kurallarin pilotun aklini meşguI etmemesi gerekir. Uçuş sirasinda pilotun bu konuda mümkün oIduğu kadar rahat olabilmesi, yeterli bir yüksekkte ormanlari açikça görebilmesine ve iniş yapilabilecek en uygun yerleri kisa bir zamanda seçebilmesine bağIidir.

200 metrenin altindaki irtifalarda pilotlarin yer seçimi konusunda hizli bir şekilde karar verebilmesi gerekir. çunku, bu yukseklkten iniş genellikle 2 dakika surer. Eğer yapilabiliyorsa iniş alani hayvan sürülerinin oImadiği yerlerden seçilmeli ve ektrik telleri çok iyi bir şekiIde gözlenmelidir. Iniş sonrasini koIayIaştirmak için yol kenarlarina yakin yerlere inmek te düşünüIebiIir, ancak buradaki en önemli konu bu gibi düşünceIerin bir yana birakilmasi, iniş alanina en guvenli şekiIde nasil yanaşilacaği ve inileceğinin hesaba katilmasidir. 

Yamaç paraşüt pilotlari ilk kez mesafe uçuşu için yola çiktiklarinda çeşitli termal problemlerden dolayi asil iniş yapacaklari yerden kilometrelerce uzakta başka yere inebilirler. Bu tür uçuşIar, inilen ya da uçuş yapilan bolge civarinda uzun süreli bekIeyişIerin kaçinilmaz o1duğu uçuşIardir. Bu nedenle pilotlarin yanlarında biraz yiyecek, içecek ye mümkünse bir telefon bulundurmalari oldukça önemlidir.Gerektiğinde bir arama çaIişmasi başlatiImasi için pilotun nereye uçmak niyetinde olduğu mutlaka başka birisi tarafından bilinmelidir.Ayrıca ıssız bölgeler üzerinde yalnız uçmaktan kaçınılmalıdır.

Yorum eklemek için giriş yapın