M-Gelişmiş Mesafe Uçuşları

 

Uzun mesafe yapılması düşünülen uçuşlarda daima bir harita kullanilmaltdir. Harita okumak zor deşildir fakat deneyim ister. Ayrica her pilot, yamaçparaşütünun performansini bilmek zorundadir. iyi hava şartlari olan bir günde 1200 -1500 metre yukseklikteki bir yamaçparaşütü, rahatlikla 5 - 6 km yari çapli bir daire sahasini tararken ayni zamanda her an ini~ bölgesine ula~abileeek durumda - - - -olabilir. Ancak pilot öncelikle bölgeyi tanimali ye harita üzerinde önemli yerlerin 

Mahalli uçuş her zaman planlanan yere rahat bir süzülüşle inebilecek mesafede uçmak demektir. Bir hata sonucu uzaklara inmek veya bir yanlişlik nedeni ile kaybolmak söz konusu olmamalidir. Bununla birlikte pilot iniş için uygun sahala- ri seçmede pratik sahibi olmali, muhtelif yer örtüsünü, yeryüzü eğimlerini ve iniş sahasının kötü durumlarini bilmek zorundadır.

Çok iyi bir havadaki uçuşta, pilot öğrenilecek pek bir şey yok diye düşünebilir. :
Böyle bir gunde aslinda belirli bir yüksekliğe çıkışın ne kadar surduğu veya çabuk şekilde alçalarak diğer bir termal hava akimini bulmanin ne kadar zaman -alacaği denenebilir. Bunlari bilen pilotlar daha sonra yapacakları uzun mesafe uçuşlarinda termal hava akimlarini bulmada kendilerine guvenirler. Bu çeşit deneyler ye araştirmalar heyecan vericidir ve 1000 ile 1200 metredeki yaygın termal hava akımlarinda saatlerce uçuşlardan çok daha yararlıdır.

Termal hava aktminda dönerken (irtifa almaya çalişrken) harita okumak ye araziye bakarken doğru bir şekilde uçabilmek de yeterli bir deneyim gerektirir. Bunları yorulmadan ve bilinçli olarak yapabilen pilotlar bulut içi uçuşa da hazir demektir. Buluttan çikinca hedefin tekrar kolayca bulunabilmesi için göru şartlarii iyi, ruzgar şiddeti yumuşak olmalidir. Buyuk bulutlu, ruzgarli bir gun ye kötü göruş şartlari, ilk defa bulut uçuşuna çikiş için uygun değildir. Uzerinde uçulan bölgenin bilinmesi ön şart olup bulut içine girmeden önce pilot, ruzgar yönunu ye istikametini kendi kafasında not edebilmelidlr. Bulut içinde birkaç dakika kaldiktan sonra umitsizce yolunu şaşirmak ve uzağa iniş yapmak bir pilotun affedilmez hatasidir. Boyle durumlarda inişte yapilabilecek en doğru hareket, guvenliği ön planda tutarak risklerden uzak uygun bir yer seçmektir.

Bu kategoriden diğerleri: « M-İnişler M-İlk Mesafe Uçuşları »
Yorum eklemek için giriş yapın