M-Harita Üzerinde Tepelerin Değerlendirilmesi

 

Yamaç paraşütünün cok hafif bir hava aracı olmasından dolayı araçların çikamadığı tepelere malzemelerle birlikte yürüyerek tırmanmak ve zirveye uIaşmak mümkündür. Ancak daha önceden bilinmeyen bir tepeye uçuş için çıkmadan önce o tepe ve bölge harita üzerinde iyice incelenmeli ve tepe hakkında ön bilgiler elde edilmelidir. 
Böyle yerlerde yapılması geneken ilk iş tepenin uçuşa uygun olup olmadığını değerlendinmektir. Bu değerlendirmeyi harita üzerinde yapabilmek için genellikle 1: 50.000 ölcekli haritalar kullanılır. Bu haritalarla bir tepenin uçuşa uygun olup olmadığını, emniyetli iniş alanlarının bulunup bulunmadığını anlamak ye yüksekliğini tahmin etmek mümkündür .

Yükseltileri gösteren harita üzerindeki birbirine yakın çizilen dik yamaçları, uzak çizgiler düzlükleri belirtir. çizgiler arasındaki yükseklik farkı ise genellikle 50 yeya 100 m’din. Bazi haritalanda tirmanişa uygun yerler harita üzeninde kırmızı çizgilerle ya da işaretlerle de belirtilir.Yamaç paraşütü pilotları için birbirine yakın iki tepe arasındaki genişlik ne kadar fazla olursa emniyet o kadar fazla olur.Birbirine yakın tepelerin arası boğaz şeklindedir.Bu tür yerlerde havanın sıkışmasından dolayı rüzgarın şiddeti artış gösterebilir ve burada çok kuvvetli türbülanslar meydana gelebilir. Bazı tepelerde de geniş düzlükler ve ikinci bir yamaç daha olabilir . Bu gibi yerlerde düzlük alanın iniş için yeterince geniş ye emniyetli olup olmadığına dikkat etmek gerekir. Aynca alçaktaki yamacın ön taraflarında ucuşu devam ettirebilecek çok güzel kaldırıcı hava akımları bulunabilir. Ancak düzIüğün devamındaki yamaca doğru uçuşa devam edildiği durumlarda bu bölgedeki rotorlar göz önünde bulundurulmalıdır. 

Bu kategoriden diğerleri: « M-Çizim Ve Ölçme M-Harita Okuma »
Yorum eklemek için giriş yapın