L-Güvenlik için Dikkat Edilecek Hususlar

 

Yamaç paraşütü kurslarına katılanlarda, uçuş yapanlarda aranan ve dikkat edilen ilk konu sağlıktır. Uçuşlar için her zaman sağlam bir vücuda sahip olunmalıdır. İçki ve uyuşturucu tip ilaçların kullanımı ciddi sonuçlar doğurabilir. Bir çok durumda yalnız uçmak pilotlara belirli bir güç harcatacaktır. Ayrıca eğitim sırasında tepeye malzemelerle birlikte tırmanmak ve efor sarf etmek sık karşılaşılan durumlardır. Bu nedenlerle kalp rahatsızlığı, astım, sara vs. gibi daha önceden önemli sağlık sorunları olanlar bunu gizlememeli, mutlaka öğretmenlerini bilgilendirmeli ve yalnız başına uçmaktan kesinlikle kaçınmalıdır.

İkinci önemli konu giyimdir. Ne kadar tecrübeli olunursa olsun düşmelerde korunmak için kapalı bir şeyler giymek her zaman yararlıdır. Uçuşlarda sadece şort ve t-şort giymek, eldiven kullanmamak hem risklidir hem de yamaçlarda ve havada sürekli esen rüzgardan etkilenip hastalanmak olasıdır. En iyi havada dahi rüzgar geçirmeyen mont ya da tulum giymek çok yararlıdır. Eğer kışın uçuş yapılıyorsa kat kat giymeye özen gösterilmelidir. Ayrıca tepede ve yamaçlarda yürürken, sert zeminlere veya emercensi inişlerde bilekleri koruyabilmek için boğazlı ve sert tabanlı (bu spor için üretilen) botlar giyilmelidir. İnişlerde yere ilk temas eden nokta ayaklar olduğu için uçuş malzemeleri arasında botların ayrı bir önemi vardır. 

Güvenliği arttıran üçüncü konu hava koşullarına dikkat etmektir. Yamaçta, uçulacak bölge üzerinde alçak bulutlar yada sis bulunuyorsa bunun bir tehlike oluşturacağı bilinmelidir. Bulut içine girildiğinde kaybolma ve başka bir yamaç paraşütü veya hava aracına çarpma olasılığı her zaman yüksektir. Bu nedenle görüş mesafesinin çok düşük olduğu zamanlarda uçuş için fazla ısrar edilmemelidir. Görüş mesafesi iyi olduğu sürece hafif yağmur ve çisentide uçmak kısa süre için sorun yaratmaz. Ancak hemen alçalıp yere inilmesi daha uygun olacaktır. Böyle bir durumda en fazla yamaç paraşütü ıslanacağı için sadece kurutma işleminde zahmet çekilir. Daha şiddetli bir yağmur veya kar yağma durumunda ise tehlike söz konusudur. Çünkü yağmur ve karın kanadın içine girmesi halinde kanadın stola (düzeltilmesi mümkün olmayan) girmesi muhtemeldir.

Hava koşulları değerlendirilirken üzerinde önemle durulması gereken diğer bir husustur.

Yorum eklemek için giriş yapın