L-Alkol Sigara

 

Alkol, uyuşturucu ve yatıştırıcı bir etkiye sahiptir. Bu etkisinden dolayı uçuş tehlikelerine bağlı olarak bunaltı hisseden uçucularda alkol tüketimi artışı olasıdır. Birçok insan gibi pilotlarda hoşa gitmeyen duygularını bastırmak isteyebilirler ve alkol, bunun için en iyi ve doğru yol olmasa da en kolay çözüm gibi görülebilir.
Alkol alımını takip eden günün sabahı baş ağrısı, mide bulantısı, baş dönmesi, uyuşukluk, yorgunluk, göz kızarması gibi belirtiler kişi tarafından açıkça fark edilir. Bir de pilot tarafından fark edilmeyen ve irtifa aldıkça belirginleşen reflex yavaşlaması, reaksiyon zamanı uzaması, kas koordinasyon bozukluğu, çabuk karar verememe gibi belirtiler vardır. Bunlar alkole bağlı kaza yapma olasılığını yükselten sinsi belirtilerdir. 

Sigara

Tütün; Tar, nikotin ve karbon monoksit olmak üzere üç ana zehirleyici madde içerir. Tar, boğaz ve akciğer kanserine, nikotin damar hastalıklarına neden olur. Karbon monoksit ise uçuş için en tehlikeli olanıdır. Çünkü hemoglobinde (kanda) birleşme kapasitesi oksijenden 250 kat fazladır. Bu nedenle eğer pilot uçuştan önce bir ya da iki sigara içmişse, 2000 m. İrtifaya çıktığında sanki 3000 m.deymiş gibi etkilenir. Sigaranın performansı ve maksimum çalışma kapasitesini çalışma kapasitesini azalttığı araştırmalarla ispatlanmıştır.

Bu kategoriden diğerleri: « L-Beslenme L-Stres »
Yorum eklemek için giriş yapın