L-Atmosferik Basıncın Etkileri

 

Atmosferik basınç değişiklikleri, insan vücudunda bazı önemli rahatsızlıkların doğmasına neden olur. özellikle nezleli olarak uçuşa çıkanlarda orta kulak rahatsızlığı görülür. İrtifa alırken bu rahatsızlık pek hissedilmez. Ancak irtifa verişlerde nezlenin derecesine göre dayanılmaz düzeyde rahatsızlıklar olabilir. Orta kulaktaki gaz, irtifa arttıkça östaki borusundan dışarı verilir fakat kolay kolay içeri alınmaz. Bu nedenle alçalma sırasında düşük basınç ortamından yoğun basınç ortamına doğru gidildiğinden, orta kulakta rahatsız edecek derecede aşırı basınç oluşur. Bunu dengelemek ve asgari hasar ya da rahatsızlıkla gidermek için süzülüşler normal seyrinde yapılmalıdır.

Mide ve bağırsaklarda irtifaının artmasına bağlı olarak etkilenir. İrtifa arttıkça dış basınç azaldığından mide ve bağırsaklardaki gazlar genişler ve belirli bir müddet sonra rahatsız edici boyutlara ulaşır. Bu durumda yapılacak iş, geğirmek suretiyle vücudun rahatlamasını sağlamaktır. Bu durum havacılıkta normal bir sonuçtur.

Basınç değişikliğinden etkilenen bir başka bölge ise dişlerdir. Özellikle diş çürüğü olan insanlarda bu rahatsızlık görülür. Çürükler içerisinde hava kabarcıkları kaldığı için irtifa arttıkça genişler ve diş sinirlerine basınç yaparak diş ağrılarının meydana gelmesine neden olur. bu ağrılar, sinir sistemini olumsuz yönde etkilediğinden görevin yapılmasını ya da uçuşun sürdürülmesini tehlikeye düşüren durumlarla karşılaşılmasına neden olur.

Bu kategoriden diğerleri: « L-Vertigo L-Uçuş Emniyeti »
Yorum eklemek için giriş yapın