L-Uçuş Emniyeti

 

Plansız, programsız onayı alınmamış, bildirimsiz yapılan tüm uçuşlar uçuş güvenliğini olumsuz yönde etkileyecektir. Kontrolü olmayan bir uçuş görevi pilotun hem kendi emniyetini, hem de kontrollü uçuş yapan diğer uçuşları son derece tehlikeli olaylara hazırlayabilir. Bu nedenle tüm pilotların bilinçli olması ve planlama yapması uçuş emniyeti açısından bir zorunluluktur.

Dünyada yamaç paraşütü sporu son derece hızlı bir şekilde gelişmekte, buna bağlı olarak da üreticiler sürekli yeni malzemeler üretmektedir. Ancak gelişen bu teknoloji birçok sorunu da beraberinde getirmiştir. Her bakımdan yetersiz eğitim ve kontrol, pilotların çok hızlı ilerletilmeleri, kendine aşırı güven vb. gibi nedenlerden dolayı birçok pilot, seviyelerine uygun yamaç paraşütü ve teçhizatı kullanmamakta ve dolayısıyla kazaların artmasına neden olmaktadır. Dünyada birçok ülke, bu konuda olumlu yönde bazı sınırlamalar getirmiş ve yasal mevzuat uygulamaya koymuştur. Ancak bu sporu yapacak pilotların bilinçlenmesi ve eğitilmesi her şeyden önce yamaç paraşütü öğretmenlerince sağlanmalıdır. Bu konuda titiz olmak öğretmenlerin temel görevi ve sorumluluğudur. Bu spora yeni başlayanlar belli bir seviyeye gelinceye kadar kesinlikle başlangıç modelleri kullanmaları gerekmektedir. Orta düzey yamaç paraşütleri tekamül aşamasında kullanılmalı ve pilotların performans kanatlara geçmeden önce bu yamaç paraşütleri ile mutlaka emercensi uçuş durumlarını çalışmış olmaları şarttır. Performans kanatları ise, ancak uçuş sayısı ve deneyimi yeterli pilotlar ile yarışmacı düzeyindeki pilotlar tarafından kullanılması yine uçuş emniyeti açısından çok önemlidir. 

Uçuş emniyetinde dikkat edilmesi gereken diğer bir konuda uçuş yükseklikleridir. Bu spora yeni başlayanlar ve deneyimi az olanlar mümkün olduğu kadar fazla sayıda alçak tepelerden (600 metrenin altındaki) uçarak deneyimlerini arttırmalıdır. Kısa zamanda ve yeterli bir deneyime ulaşmadan yüksek tepelere çıkmak çok sakıncalıdır. Çünkü, yüksek irtifa daha fazla bilgi ve eğitimi gerektirir. Aynı şekilde zamansız yapılan yüksek irtifa uçuşları pilotlarda kalıcı uçuş korkularına neden olabilir. 

Uçuş Emniyetinde Unutulmaması Gereken Sözler 

" Bir uçuş emniyet sloganını yazmak bir dakika sürer,
" Bir uçuş emniyet toplantısı bir saat sürer,
" Bir uçuş emniyet programının planlanması bir hafta sürer,
" Bu planın uygulamaya konulması bir ay sürer,
" Bir uçuş emniyet taktirinin kazanılması bir sene sürer,
" Her şeyin bir kırım ile kaybedilmesi ise BİR SANİYE sürer.

Yorum eklemek için giriş yapın