L-Uçuş Tekniği

 

Sağlıklı düşünerek her uçuşta yeni bir şeyler öğrenen ya da öğrenmeye çalışan pilotların deneyimleri açıkça uçuş teknikleri de gelişir. Bununla birlikte yamaç paraşütü pilotları, fiziksel olduğu kadar psikolojik durum kontrolüne de sahip olmalıdır. Bunu bütün pilotlar bilmeli ve kendini bu konuda geliştirmelidir. 
Çünkü, neredeyse bütün kazalar bu nedenle meydana gelir. Her uçuş özel bir strese neden olur. bunun belirtileri ve stres durumlarında vücudun gösterdiği tepkiler şunlardır;

" Nefes alıp-verme artar
" Kalp atışları yükselir.
" Kas gerginliği artar.
" Uçuş geciktikçe sinirler gerilir ve hareketlilik kısıtlanır.
" Gözbebekleri büyür.
" Şeker ve yağ oranı yükselir.
" Adrenalin hormonu yükselir, heyecan artar.
" Terleme başlar.
" Konsantrasyon azalır, unutkanlık başlar.
" İdrak etme ( olayı anlama) ve tepki gösterme becerisi azalır.

Uçuşu olumsuz etkileyen bu stres durumundan kurtulabilmek için pilotun psikolojik durumunu çok iyi kontrol etmesi gerekir. Uygun olmayan psikolojik durumun kontrol edilmeyip uçuşa ısrar edildiği durumlarda ise hata yapma oranı çok artacak ve pilot riske girecektir. Özellikle uzun süren kalkış denemeleri veya bekleyişler sinirleri bozar ve pilotun uçma şevki kırılır. Sürekli yüksek sinir gerginliği sonundaysa fiziksel ve aynı zamanda zihinsel yorgunluk ortaya çıkar. Bugün yarışmalarda dereceye giren pilotlar başarılarını daha iyi malzemelere değil, zihinsel sağlamlık ve zekalarına borçludur. Bu yamaç paraşütü uçuşları yüksek konsantrasyon gerektirdiği için. Uçuş gününden önceki akşam yenilen yemeklerin uygun ve ölçülü olması gerekir. Yağlı yiyecekler ve akşamdan alınan alkol ile yetersiz uyku, uçuşu kesinlikle olumsuz etkiler. Evde, işte, özel yaşantıda, vs. yaşanılan problemlerde aynı zamanda iyi bir uçuşu bozabilecek uygun olmayan psikolojik durumlardır. Konsantrasyonu arttırabilmek içinse bilgi ve egzersizleri sık-sık tekrarlamak ve çok fazla uçarak bazı hareketleri alışkanlık haline getirmek gerekir. Meraklı izleyiciler ve kendinden emin olmayan pilotların anlattıkları hikayeler de sinir sisteminin bozulmasına neden olur. bunlardan etkilenmemek için gerekirse kibarca, ama kesin bir tavırla uçuşa konsantre olmak istendiği belirtilmelidir. 

Uçuş tekniği geliştirmenin bir başka yolu da, sağlıklı bir yaşama dikkat etmektir. Uygun beslenmeyle birlikte kondisyonun korunması için spor yapılması gerekir. Normal antrenmanın yanında haftada en az 30 dakika koşu ya da en azından haftada dört kez bisiklet sürmek, vücudu sağlıklı ve canlı tutmak için önerilen reçetelerdir.

Bunlardan başka belki de en önemlisi pilotun kendi durumunu ve seviyesini bilmesidir. Her zaman seviyeye uygun yamaç paraşütleri ile ve emniyetli yerlerde uçuş yapılmalıdır. Aksi taktirde pilotlar kendilerini gereksiz yere strese sokar ve gerilirler.

Bu kategoriden diğerleri: « L-Uçuş Emniyeti L-Uçuş Planlaması »
Yorum eklemek için giriş yapın