L-Uçuş Planlaması

 

Uçuşa başlamadan önce, o uçuşun veya görevin emniyetle yapılabilmesi için her pilotun bir uçuş planlaması yapması gerekir. Bu planlamada uçuş süresince karşılaşılması muhtemel her türlü durum göz önüne alınmalıdır. İyi bir pilot olmanın sırrı ilerisini düşünmektir. Uçuş planlaması yapmadan uçan pilotlar (ne kadar deneyimli de olsa) hiç beklemedikleri bir anda zor durumlarla karşılaşabilir. 

Buna göre uçuş planlamasıyla ilgili en önemli noktalar şunlardır; 

" Uygun olmayan şartlarda uçmamayı planlamak. 
" Tehlikeleri göz önünde bulundurmak ve kalkmadan önce bunlardan nasıl uzak durulabileceğini düşünmek (bunu önceden düşünen pilotlar uçuş sırasında daha rahat olurlar). 
" Kalkış yaparken planlamayı yeniden gözden geçirmek. 
" Bölgenin durumuna göre ilgili yerlerden notam veya izin alınması. 
" Uçuş sırasında daima iniş yapılabilecek bir alanın bulunması. 
" Seçilen iniş yerinin yeterince emniyetli olması. 
" Seyrüsefer uçuşu yapılacaksa, haritanın ve gidilecek yolun iyice incelenmiş olması. 

Çeşitli nedenlerden dolayı bazen yapılan plana uymak veya bunu gerçekleştirmek zor ya da imkansız olabilir. Bu nedenle pilotların ayrıca ikinci bir alternatif planı düşünmeleri gerekir. Bu alternatif planın durumuna göre asıl planla birlikte, kalkıştan önce yapılması da en sağlıklısıdır. Zor durumlarda, bir planı olmayan yada plan yapmakta geciken pilotlar kararsızlık nedeniyle içine düştükleri tehlikelerden ancak şans eseri kurtulabilir. İşi şansa bırakmakta havacılıkta affedilemeyecek bir hatadır.

Bu kategoriden diğerleri: « L-Uçuş Tekniği Z-Kaynak »
Yorum eklemek için giriş yapın