H-Vinç Yardımı ile Kalkış

 

Vinç yardımıyla kalkışlar yamaç paraşütün genellikle bir tekne veya motorlu bir araç tarafından çekilmesi şeklinde yapılır. Daha çok yeterli yüksekliği bulunmayan ülkelerde yaygın olan bu sistemin kuralları bu ülkelerde başladığı yıllarda tespit edilmiş ve uygulamaya konmuş. Henüz ülkemizde uygulanmadığı ve bu konuda yeterli deneyime sahip olmadığımız için bu konuyu burada sadece bilgilendirmek amacıyla veriyoruz.
Bu sistemin, tepelerden yapılan uçuşlara göre çok önemli farkları var. Her şeyden önce bu kalkışlarda kullanılan yamaç paraşütlerin mutlaka vinçle çekişlere uygun olması gerekir. İkinci olarak çekişi yapacak kişinin, yani vinç operatörünün bu konuda deneyimli ve aynı zamanda bir ehliyete sahip olması zorunludur. Üçüncü olarak vinçle kalkış yapacak kişinin bu konuda yeterli bir eğitim almış olması şarttır.

Bu sporun geliştiği ilk yıllarda bazı insanlar halatın bir ucunu kendilerine diğer ucunu yer yüzündeki sabit bir yere bağlıyarak havalanma girişiminde bulunuyordu. Ancak bunun son derece tehlikeli olduğu ortaya çıkınca bu uygulamaya hem son verilmiş hem de yapılması yasaklanmıştı. Günümüzde bazı ülkelerde kullanılan vinç sistemi oldukça gelişmiştir, ancak yine de bir halat ucunda çekilmenin birçok riskleri vardır. Bu risklerin en önemlilerini, çekme uygulaması sırasında kanadın yanlara yatması, stol durumuna girmesi, bunlara bağlı olarak asimetrik kapanması ve halatın kopması şeklinde sıralayabiliriz. Bir halatla çekilme sırasında doğabilecek bu riskler iyi kontrol edilmeyen bir uçurtmanın durumuna benzer. Bunlar hem pilot hem de vinç operatörü için baş edilmesi oldukça zor olan durumlardır.

Bütün bunlardan dolayı vinç yardımıyla kalkışların sadece ve sadece denenmiş, güvenilirlikleri onaylanmış malzeme ve cihazlarla, daha da önemlisi deneyimli, kalifiye öğretmen ya da çalıştırıcılarla yapılması gereklidir.

Yorum eklemek için giriş yapın