G-Kalkışa Hazırlık

 

1 Uçuş öncesi kontrollerinizi ve hazırlıklarınızı yapın. Çevrenizdeki emniyetli ve kalkış için yeterli büyüklükte olduğundan, harnesin vücudunuza göre ayarlandığından ve tokaların kilitli olduğundan emin olun.

2 Kubbeyi, hücum kenarları (sel ağızları) rüzgara bakacak ve üst kısmı yere gelecek şekilde dümdüz serin. Bundan sonra kubbeyi rüzgar yönüne göre tam olarak ayarlayın ve yay şekline getirin. Bu işlemin başlangıçta doğru yapılması hem gereksiz zaman kayıplarını önleyecek hem de kalkışı oldukça kolaylaştıracak.

3 İpleri ayrı-ayrı kontrol ettikten sonra taşıyıcı kolonları aralarında 1 metire kalacak ve kubbenin tam ortasında olacak şekilde yere düzgünce koyun.

4 Taşıyıcı kolonların arasında yüzünüz yamaca, sırtınız kubbeye bakacak şekilde pozisyon alın.

5 Taşıyıcı kolonları, sırasıyla omuzların üzerinden getirerek ön kolonlar (a kolonları) üstte olacak şekilde harnesteki bağlantı kilitlerine(kara binalara) takın kolonları takmadan önce iplerin dönük olmadığından emin olun.

6 Yine sırayla fren iplerinin ucundaki şıkşıkları arka kolon üzerindeki yerlerinden çıkarıp avucunuzun içine alın ve ön kolonları rabıt halkalarının bulunduğu yerden tutarak diğer kolonları omuzlara yakın olacak şekilde kol üzerine bırakın.

7 Bu işlemden sonra artık kalkış için hazır olursunuz. Ancak bu pozisyonda beklerken kalkış öncesi bütün kontrolleri yeniden gözden geçirin. kendinizi gereksiz yere yormamak, zaman kaybetmemek ve uçuş güvenliğiniz için bunu mutlaka alışkanlık haline getirin. Göz takibi ile yapacağınız bu kontroller sizin en fazla 15 saniyenizi alacaktır.

Yorum eklemek için giriş yapın