F-Yerde Kanat Hakimiyeti

 

Pek çok pilot, bu sporda yamaç paraşütünü yerde idare etmenin daha zor olduğu fikrindedir. Bunun nedeni, uçuş sırasında pilot ağırlığının kanadı otomatik olarak havada tutmasıdır.Havada türbülanslı hava koşulları haricinde iplerde her zaman bir yük vardır. Yerde ise bu söz konusu değildir;kanat yana kaçabilir öne ya da arkaya geçebilir ve ağırlık merkezi sürekli değişebilir. Yer çalışmalarında bu istikrarsız durumlar ne kadar iyi önlenebilirse kanat ta o oranda iyi bir durumda olacaktır. Kanadı baş üstünde düzgün bir şekilde sabitleyebilmek için sıklıkla frenleri kullanmak gereklidir. Hatta bazen kolonları da kullanmak gerekebilir. İyi bir hazırlıkla çalışmalar bilinçli olarak yapılırsa daha başlangıçta problemlerin çoğu çözülmüş olur. 

Yer çalışmalarında dikkat edilecek hususlar şunlardır;

" Çalışmalar sırasında kontrol devamlı elinizde olmalıdır.Hiçbir durumda kanadın sizi sürüklemesine izin vermeyin. Bu mümkün değilse kubbeyi hemen söndürün ve sizi tutacak, size yardım edecek birini yanınızda bulundurun.

" Kanat baş üstünde düzgün bir pozisyon alana kadar frenler sadece kubbeyi yeniden söndürme işine yarar. Bu aşamada frenler, kolonlar kadar etkili değildir.

" Eğer kanat sağınıza ya da solunuza yatmışsa kanadı doğru pozisyona ( baş üstüne) getirebilmek için yüksek olan taraftaki fren ve ön kolonları kullanın ve kayan tarafa doğru hareketlenerek kubbeyi ortalamaya çalışın.

" Bu durumdan kurtulmanın diğer bir yolu da yükü sabit bir konumda tutmaktır. Bunu sağlayabilmek için koşarken ya da hareket halindeyken iplerdeki basıncı (gerginliği) devamlı hissedin.

" Belli bir aşamadan sonra kubbeye bakmayın ve kanadın tepenizde ne durumda olduğunu hissederek geliştirmeye çalışın.

" Bazı durumlarda kaçınılmaz olarak savaşı siz kaybedersiniz ve kanat tepenizde ya kapanır ya da yan tarafınıza yıkılır. Bu durumun çok sık olması ve kanadın yeniden açılıp serilmesi sizi yıldırabilir ve yorabilir. Bunu fazla yaşamamak için hafif rüzgarlı havalarda, frenler ve kolonları dikkatlice kullanarak kubbeyi yıkıldığı yerden açma, içine tekrar hava doldurma ve düzeltme çalışmaları yapın. Bu sayede açma işlemini, kanadı elle taşımanıza gerek duymadan rüzgar yardımıyla yeniden yapabilirsiniz.

" Rüzgarlı havalarda kubbeyi doğru başlangıç pozisyonuna getirebilmek için hafif bir eğim vermek üzere kolonlara biraz yüklenin (ters kalkış pozisyonunda) ve frenleri çekerek arka kenarları her iki yönden eşit olarak yere iyice temas ettirin.

" Yerde yamaç paraşütünü idare etme teknikleri ve çalışmalarının son derece yararlı olduğu kadar, uçmak isteyen pek çok pilotun mükemmelliğe ulaşmak için çok daha az bir zaman harcamasını sağladığı da göz önünde bulundurup motivasyonunuzu yükseltin.

Yorum eklemek için giriş yapın