F-Yer Çalışması

 

Yer çalışmaları, akıllara takılan her sorunun sorulması ve doğru olarak öğrenilmesi, pratik kazanma ve uçuş güvenliği açısından çok önemlidir.Çünkü her uçuştan önce yapılması gereken kontroller vardır. Kalkış öncesi rüzgar durumu, kalkış yöntemi, frenlerin kullanımı, yön değiştirme, yaklaşma ve iniş, uçuş kısa da olsa planlanması gereken işlerdir. Bunlarda ne kadar çok pratik (yerde) yapılırsa daha sonra ortaya çıkabilecek sorunların üstesinden de o kadar kolay gelinebilir. Bu aşamada, uçuş yapacak herkesin rüzgar ve diğer koşulları göz önünde bulundurarak uygun kalkış yöntemini uygulamalı olarak yerde çalışması ve yamaç paraşütün kontrolünü en iyi şekilde öğrenmesi gerekmektedir. Düz bir alanda ilk pratik ve uygulamalı eğitimlerden sonra kalkış ve diğer yer çalışmaları, pilotun güvenliği açısından çok az eğimi olan yumuşak bir zeminde sık sık tekrarlanmalıdır. 
Bu çalışmalar sırasında işin püf noktası, yapılan her hareketin zihinde canlandırılmasıdır. Yer çalışmalarının öncesinde, uygulanması sırasında ve sonrasında olayın zihinde canlandırılmasıyla başarıya daha kolay ve çabuk ulaşılacaktır. Zihinsel antrenman, gerçekte bir alıştırma yapmadan yoğun şekilde olayın zihinde canlandırılarak hareket akışının öğrenilmesi ya da geliştirilmesi demektir. Uygulamalı eğitim ve zihinsel çalışmalar ayrı ve birbirine karşı değil, birbirini tamamlayıcı şekilde ele alındığında beklenen yarar çok daha etkili olabilmektedir. Herhangi bir çalışmayı zihinde canlandırmanın yararları şunlardır; 
" Yer çalışmalarının bütünü içinde, üzerinde çalışılmak üzere seçilen hareketlerin pekiştirilmesi ve daha kararlı duruma getirilmesinde faydalı olur.

" Bir çalışmada,örneğin havanın soğukluk ve sıcaklığı gibi dış çevreden kaynaklanabilecek kısıtlayıcı durumlarda pratik çalışmaları tamamlayıcı olur.

" Belirli hareket becerilerinin yapılmasındaki duraklama ve korkuları azaltmada (örneğin, emercensi uçuş hareketlerinin yapılmasında) etkili olur.

" Bilinçli hareket etme yeteneğini geliştirir.

" Zihinsel antrenmanın değişik şekilde yapılabilme yolları ise şunlardır;

" Pilotun, bir hareket akışı üzerinde kendi kendine konuşması, diğer bir anlatımla yapılacak bir harekete ilişkin bilgilerin sessiz şekilde ve tümüyle gözden geçirilmesi

" Başka bir pilotun yaptığı hareketlerin gözlenmesi, yani bir hareket örneğinin sık sık ve yoğun bir şekilde düşünülmesi

" Herhangi bir becerinin yapılış biçiminin pilotun kendisi tarafından düşünülmesi ve zihinde canlandırılması.Bu şekilde yapılacak bir çalışmayla daha önce edinilen becerilerin uygulanmasıyla ilgili bilgiler birlikte hissedilecektir.

Yorum eklemek için giriş yapın