E-Düzeltmeler

 

Seller düzgün bir şekilde havayla dolduktan sonra ön kolonları bırakın, kapanan taraf varsa sert bir şekilde o bölüme frenlerle pompalama yapın. Pompalama işlemi kubbenin iç basıncını arttırdığı için kapanan kısımların açılmasını sağlayabilir. Tam açılmamış bir kanatla hiçbir zaman kalkış yapmayın. Bunu gözardı etmek hem tehlikeli hem de çok risklidir. 

" Koşma işlemine kubbe başınızın üzerinde düzgün ve açıkken başlayın. Kubbenin öne doğru geçeceğini hissediyorsanız bunu zamanında fren yaparak engelleyin. Kanat ancak pilotun tepesinde tam olarak açık ve düzgün olduğu zaman uçuşa hazır olacaktır.
" Eğer kubbe kalkış koşusu sırasında yana doğru yatarsa, çapraz bir şekilde kubbenin yattığı tarafın altına doğru koşarak ve aksi taraftaki fren ipini kullanarak kubbeyi baş üstüne getirin ve rüzgara karşı yeniden dengeleyin. Böyle bir durumda kubbe takip edilmezse dengeleme işlemi çok zorlaşır veya imkansızlaşır.
" Yamaç paraşütün gitmesi gereken yönden sapması durumunda, yönünüzü gerekli kumanda ipini kullanarak mutlaka yeniden sağlayın, aksi taktirde kalkıştan vaz geçin.
" Yetersiz hız, koşuyu yarıda bırakma ve erken oturma gibi normal olmayan durumlarda kubbede gereken iç basınç sağlanamayacağından kalkış çok zorlaşacak, gecikecek yada imkansızlaşacaktır. Bu nedenle bu tür hareketlerden ve çekingenliklerden her zaman kaçının.
" Kötü olan kalkışların sebebi çoğunlukla yamaç paraşütün yere düzenli ve doğru bir şekilde serilmemesidir. Bu nedenle hazırlık safhasında serme işlemini özenle yapın. 

Önemli Not: kalkış kontrollerini ve kubbe kontrolünü yapmadan asla kalkış yapmayın.

Bu kategoriden diğerleri: « E-İniş E-Kalkış Kontrolleri »
Yorum eklemek için giriş yapın