E-Kalkış Kontrolleri

 

" Yamaç paraşütün serileceği alanı kontrol edin. Kalkış pistini malzemeye zarar verebilecek ve kalkışı zorlaştıracak çalı çırpı, diken, taş, vs. engellerden arındırın.
" Kubbeyi sel ağızları açık, yay şeklinde ve tam olarak rüzgara karşı serin.
" İplerin açık olduğundan ve kolonların düzgün takıldığından emin olun.
" KontroL (fren) iplerini kontrol edin.
" Kask ve harnes bağlantılarını (göğüs ve bacak kolonlarını). Botların bağcıklarının bağlı olup olmadığını gözden geçirin.
" Rüzgar şiddetini ve yönünü kontrol edin.
" Kalkış alanının boş ve emniyetli olduğunu görün.

" Kollarınızı geride tutarken öne doğru hafifçe eğilin düz kalkışta en önemli nokta, vücudun öne doğru eğilmesidir.) ve gücünüzü tüm vücudunuza yayın.
" Öne doğru hareketlenin ve kalkış için tuttuğunuz ön kolonları kubbe baş üzerine gelinceye kadar kontrollü ve kuvvetli bir şekilde çekin (bu işlem sırasında kollar, kubbenin kalkışıyla birlikte yukarı doğru kaldırılmalıdır). Kubbe baş üzerine yaklaştığında (kolonlardaki basıncın azaldığını hissettiğinizde) ön kolonu bırakın ve kubbe kontrolünü yapın. Ön kolonları çekerken kollarınız dirseklerden kırılmamalı ve vücudunuzun önüne geçmemelidir. Gücü sadece kollarınızdan değil, tüm vücudunuzla ve koşarak elde etmelisiniz. 
" Kubbenin ve iplerin baş üzerinde düzgün ve tam olarak açık olduğunu gördükten sonra ileriye doğru düz bir hatta koşun. Bunu yaparken normal seyrinizi bozmamaya yada yavaşlamamaya özen gösterin. Kalkış için gerekli olan minimum hız (sıfır rüzgarda) 14 km/h'dir. Hızınız arttıkça kubbedeki basınçta artar, dolayısıyla kalkışınızda buna bağlı olarak kolaylaşır. 
" Maksimum koşu hızına geldiğinizde frenleri hafifçe çekerek kanadın hücum açısını yükseltin ve kalkışa kadar koşuya tereddütsüz devam edin.
" Eğer kubbe düzgün ve tam olarak açık değilse bu durumu düzeltmeye çalışın ya da duruma göre gerektiğinde kalkışı hemen iptal edip yeniden deneyin.

Bu kategoriden diğerleri: « E-Düzeltmeler E-Düz Kalkış Yöntemi »
Yorum eklemek için giriş yapın