A-Kubbe

 

Polyester yada naylon, hava geçirmeyen kaplamalı özel bir kumaştan yapılır ve canlı parlak renklerle boyanır.Alt ve üst yüzeylerindik parçalarla birleştirilmeleriyle oluşturulur.Bu hava kanallarına "sel" denir. 

Her sel diğerinden iç sel duvarıyla ayrılmıştır.Bunlar kubbenin şeklini belirler.Çok sayıda sel duvarı daha istikrarlı daha düzgün bir şekil ortaya çıkarır.Bu duvarlarda birçok delik vardır.Böylece hava bir selden diğerine geçebilir .Bu da iç basıncın ayarlanmasını sağlayarak kanat'ı şişirir.Tamamen şişirildiğinde Aerofoil şekli alır.Yani alt yüzey daha düz, üst yüzey ise kamburumsu bir yapı oluşturur. Maximum kalınlık noktası ön kenardan arkaya doğru giden çizginin % 15 ila 30'u tarafından oluşturulur.Kubbenin arka bölümü arla kenar ile sonlanır.

Tipik bir kubbede performansına bağlı olarak çok sayıda sel bulunur.Çoğunlukla orta bölümde ki seller , kenardakilere oranla daha uzundur.Kubbe böylece elips şeklini alır.Bazı modern kubbelerde kanat uçlarında dik bölümler vardır.Bunlara kulak da denir.Daha güvenli bir kubbe oluşturmak için eklenmektedir.

Bir yamaç paraşütü kubbesi rüzgarla şişebilen bir kanattır.Bu nedenle serbest atlayış paraşütü olarak düşünülmemelidir.Yamaç paraşütleri yerden koşarak kalış için aynı zamanda uygun hava akımlarında süzülmek amaçlı kullanılmaktadır.

Yorum eklemek için giriş yapın