Rota Seçimi

 

Arazide belli bir hedefe hareket ederken en iyi rotayı seçmek için birçok faktörü hesaba katmalısınız.Ekibin tecrübesi , iklim ve çevre koşulları en temel olanlarıdır.Harita yorumlamada iyiyseniz bazı rota seçenekleri açıkça görülecektir. !Sert rüzgarlarda sırtlardan uzak durmak gerekir.Bu alanlar en çok rüzgar alan noktalardır , fırtınalı havalarda bu tehlike oldukça üst seviyeye çıkar.Böyle durumlarda en güvenli rota vadi tabanını yada dere yatağını izlemek olacaktır.
!!Karlı ve çalılık yerlerde sırtları tercih etmek en mantıklısıdır. Genelde çalılıklar vadi tabanında daha yoğun olarak bulunur bunun yanında kar da daima vadi tabanına doğru süpürülür ve daha kalın bir tabaka oluşturur. Böyle durumlarda sırtlar daha iyi yürüyüş koşulları sağlayabilir.
!!!Çığ koşullarında tehlikeli eğimlerden uzak durmak gerekir.Mesela sert kuzey-doğu rüzgarının olduğu yada bilindiği bir parkurdan uzak durmak bunun yerine güney-batı yamacından kaçınmak gerekir. Aşağıdaki şekilde A dan B ye inişte (karlı zeminde windslab)

1: Soldaki dışbükey eğim tehlikelidir.Özellikle 1050 metre kırılma noktasıdır. 
2: Sağdaki içbükey eğim daha güvenli olup ,tepesinde winslab potansiyeli ihtiva ediyor.
3: Sonuçta çizgili rota her iki taraftaki eğimlerden uzak en güvenli rotadır.
Bu kategoriden diğerleri: « Pusula Sırt »
Yorum eklemek için giriş yapın