Harita Bilgisi

 

Yeryüzünün bir parçasının kuşbakışı görünümünün matematik yöntemlerle küçültülerek ve üzerine özel işaretler koyarak bir düzlem üzerine çizilmiş şekline HARİTA denir.Harita okuma ise bu işaretler ve şekillere bakarak bölgeyi kafanızda üç boyutlu olarak çizebilmektir. 

Ölçek: Harita üzerindeki iki nokta arasındaki uzunluğun,arazide aynı iki noktanın arasındaki ölçülen yatay mesafesine olan oranını ÖLÇEK olarak adlandırırız.Haritanın sağ alt köşesinde (1:50 0000 , 1:250 000 olarak) belirtilir.

Örneğin 1:50 000'lik haritada harita üzerindeki iki noktanın uzaklığı 6 cm: olsun. Bu mesafenin gerçekte uzunluğu 6x50 000=300 000 cm.dir (3 Km.) Bu harita 1:250 000'lik olsaydı bu cetvelle 6 cm. olan mesafe 6x250 000=1 500 000cm. (15 km.) olacaktı.

Ölçekli tüm haritalar enine ve boyuna çizilen çizgilerle olmak üzere karelere ayrılmışlardır.

Her haritada grid ağı, yani koordinatlar birbirlerini dik olarak kesmezler. Yalnızca, UTM projeksiyon sistemine göre hazırlanmış ve de dik koordinat sisteminde grid ağı gösterilen haritalarda, ve Lat-Long olarak hazırlanmış harita gösterimlerinde bu çizgiler birbirini dik keser. 


Her haritada grid ağı birbirini dik kesmediğinden, enlem ve boylam mesafeleri de eşit olmayacağından ortaya çıkan şekil kare değildir. Daha doğrusu, birçok projeksiyonda grid ağı eğrilerden oluştuğundan, kesişimlerden ortaya çıkan şekil bir dörtgen değildir

Dikine olanlar boylam yada meridyen yatay olanlarda enlem yada paralel olarak adlandırılırlar.

Konvansiyonel işaretler:Harita üzerinde kullanılan sembollere konvansiyonel işaretler denir.Hepsini ezberlemeye gerek yoktur harita kenar bilgisinde açıklanırlar.Bunlardan birinin üzerinde durmakta fayda vardır.

Bu kategoriden diğerleri: « İzohips (Eş yükselti Eğrisi)
Yorum eklemek için giriş yapın