D-Zihinsel Antrenman

Yazan
Öğeyi Oyla
(0 oy)

 

Zihinsel antrenman gözde canlandırma yoluyla hareket modelini kökleştirmeyi amaçlar. Siein yorulmadan ve riske girmeden tırmanış çalışmanıza olanak tanıyarak gelişme yeteneğinizi büyütür. Yukarıda verilen egzersizlerin herhangi birisi gerçekte uygulanmış olması şartıyla zihinsel antrenmanda kullanılabilir. Zihinsel eğitim Carpenter Etki adı verilen bilinç yapısındaki yanıtlara ekleme yapar. Bir hareketi canlı olarak hayal ettiğiniz zaman veya kendinizi izlediğiniz bir kaya tırmanıcı ile tamamen bir tuttuğunuzda hareketi yapmak için gerçekte kullanacağınız kaslarda elektrik dürtü dolaşır. Bu, gözde canlandırmanın o hareketi kontrol eden motor engramları aktif hale getirdiğini gösterir. Yerleşmiş engramlar kullanılacağı için zihinsel antrenman tekniğinizi geliştirebilir. 

Gözünüzde canlandırmanız ne kadar canlı olursa zihinsel antrenman gerçeğe o kadar yakın olur. Düşünceden somuta o kadar çok transfer sağlarsınız. Zihinsel antrenmana başlamadan önce rahat ve gevşemiş olmanızı sağlamak size yardımcı olacaktır. 

Rahat bir sandalye bulun ve aşağıdaki egzersizi deneyin. Hareketleri iyi bildiğiniz bir kısa Kaya ya da kısa rota problemi düşünün. Gözlerinizi kapatın ve gözünüzde canlandırmayı gerçekleştirirken derin nefesler alın. Hareketinizi yaparken çevredeki olan sesleri, kokuları ve görüntüleri yaratın. Tırmanmaya başlamadan önce yaptığınız ısınma hareketlerine başlayın. Hazır olunca, tırmanmaya başlayın. Vücudunuzdaki duygulara dikkatinizi verin. Kaslarınızın çekilişini, ağırlığınızın aşağıya ayak tutamaklarına basınç yapışını hissedin. Vücudunuzun yerçekimine karşı hareketlerini nasıl yaptığını hissedin. El tutamağını tutarken, parmaklarınızın altındaki her kaya zerreciğini hissedin; havayı ve teninizdeki giysileri hissedin. Her hareketi normal olarak gerektirdiği rahatlıkla veya acemilikle yapın. Bitirince, normal inişinizi yapın, bir derin nefes daha alın ve gözlerinizi açın. 

Zihinsel eğitiminizin gerçeğe uygunluğunu kontrol için; rotanın zihinsel ve gerçek olarak aldığı zamanları karşılaştırın. Gözünüzde de canlandırmakta ne kadar iyi olursanız, gerçek tırmanma sürenize o kadar yaklaşırsınız. 

Zihinsel eğitim, aynı zamanda, iyi tırmanıcıları izlemenin ve iyi tekniği uygulanırken görmenin değerinin de altını çizmektedir. Bu; örnekle öğrenmenin, neden en hızlı öğrenme yolu olduğunu da açıklıyor. Tekniğini taklit etmek istediğiniz bir kaya tırmanıcısı gördüğünüz zaman, o tırmanırken kendinizi onun yerine koyun. İzlerken, hareketinin neye benzediğini hissetmeye çalışın. Ve o bitirdikten sonra kendi kendinize tekrarlayın. 

Bu egzersizlerin, teknik çalışması için yararlılığı kanıtlanmıştır. Tırmanışta, deneysel yöntemle başkalarını düşünebilirsiniz.Trmanışınız sonucu bunların değerli olup olmadığını size çabucak kanıtlar. Onlara bir şans verin. Teknik egzersizleri tırmanma şeklinizi değiştirecektir. 

Okunma 53893 defa
Yorum eklemek için giriş yapın