D-Sopa Oyunu

Yazan
Öğeyi Oyla
(0 oy)

 

Pek çok kaya tırmanıcısına tutamak çakılı tırmanma duvarlarında ya da kısa kayada kuvvet veya kuvvet-dayanıklılık çalışmasını sürekli olarak yapmak sıkıcı gelir. Sürekli kendi kendinize oluşturduğunuz hareketleri yapmaktan sıkılmak çok kolay olur ve beceri kazanmış olduğunuz hareket türlerini yapma eğiliminiz de çok olacaktır. Bir partner ile yapacağınız sopa eğitimi bu sorunları çözecektir. 

Partner, işaret edebileceği bir sopa ile kullanmak zorunda olduğunuz tutamak serisini gösterir. Tırmanan, partnerin serilerini sürekli çözerek onun meydan okuyuşu üzerinde çalışmalıdır. Bu çalışma, partneriniz normalde çözemeyeceğiniz serilere ya da zayıf olduğunuz yönlere sizi zorlayacağı için değerli bir çalışmadır. Ve her hareket izlendiği için, on-sight tırmanışa çok benzer. Sopa eğitiminin en iyi 2.yolu, el ve ayak sıralamalarıdır. Birincide partneriniz size birkaç hareket sonraki el tutamaklarını gösterir. Genellikle hangi tutamağı tutacağını belirtir, aynı zamanda bazı tutamakların bunları karşılamasına izin verir veya tutamağın belirli bölümlerini tutmayı kısıtlayabilir.(sadece kenarı)İstenilen el serisini başarmak için herhangi bir ayak tutamağı kullanılır. Ayak serisi türünde ise, partner ardıl ayak tutamaklarını belirler ve tırmanan istediği herhangi bir el serisini kullanır. 

Partner, tırmananın hareketlerini kontrol ettiği için iyi bir rehberlikte sopa eğitimine devam edilebilineceği gibi bitirilir de. Gerekli niteliğe sahip olan partner, tırmananın zayıf yanlarını ortaya çıkartacak serileri seçer. Kuvvet-dayanıklılık eğitimi için, partner tırmananı yenilginin sınırında tutar. Genişletilmiş periodlarla, çok yorulduğu anlarda büyük tutamaklar, daha az bitkin olduğunda yeniden küçük tutamaklar olmak üzere antrenmanı sürdürür. Belirlenen sürenin sonunda geride tutamaklar kalsa bile, partner tırmananı yenilgi noktasına hiç gelmemesini sağlar.

Okunma 8576 defa
Yorum eklemek için giriş yapın