D-Hayvan Taklitleri

Yazan
Öğeyi Oyla
(0 oy)

 

Farklı rota tiplerine, faklı tırmanma tipleri uygun olur. Örneğin,steep bucket tırmanışta vücudunuzun sallanmasında rahat edersiniz ve bunu avantaj olarak kullanırsınız. Barn-door geriye yatıp tırmanışta ve teknik dilim tırmanışlarda ise aynı tutumdan zarar görürüsünüz. Bu farklılıklar “Dinamik olun” veya “sallanmayın” gibi birkaç basit vücut kuralı ile tanımlanamayacak kadar fazladır, çok geniş ve karmaşık hareket modellerden oluşur. Farklılıklar sonuç olarak, çoğu kişi bir modelden diğerine geçerken hayvan hareketlerinin karakteristiklerini taklit etmenin basitliğinden yararlanır. Bir maymunun daldan dala nasıl sallandığını hayal edin. Hiçbir hareket kinestejik olarak bir öncekine veya sonrakine bağımlı değildir. Son hareketin momentumu bir sonrakine taşınır. Bir hareketten önce olsa dahi, başlangıç rastgele değildir. 

Sallanırken momentumun ona yardım edeceği noktaya kadar bekler. Momentumun önemli olduğu Overhanging bucket tırmanışa başlamadan önce bunu gözünüzde canlandırmanız ve hissetmeniz size vücudunuzu nasıl kullanacağınızı hatırlatacak bilgiden daha fazla yardımcı olacaktır. Ya da near-vertical duvara tırmanan kertenkeleyi canlandırın gözünüzde. Kolları ve bacakları yanda ağırlık merkezi duvara yakındır. Ağırlığını ayaklarının üzerinde yerleşik tutmak için her harekette başı bir o yana, bir bu yana gider. Her hareket süratli, tedbirli, telaşsız ve korkusuzdur. Bir kediyi avına doğru sinsice yaklaşmasının ardından patlamalı bir süratle atlayışını görüntüleyin. Bu tutum size, yorgunluk sizi yakalamadan, kuvvetinizi saldırganlık isteyen hareketlere saklayarak, kritik noktaya yavaş yavaş sürünerek götürecektir. 

Yılan engellerin çevresinden altından ve arasından kayarak ilerler. Bir on-sight’da çok zor bölümlerde kendisine bunu görüntüleyerek uygulayan, en iyi tırmanıcılardan birisi olan tanıdığımız var. Tırmanmak karmaşık bir oyundur; düğümlerin içinden çevresinden veya dışından sıvışabilen kazanır.

Okunma 3512 defa
Bu kategoriden diğerleri: « D-Statik Tutunma D-Tek Ayak »
Yorum eklemek için giriş yapın