D-Egsersizler

Yazan
Öğeyi Oyla
(0 oy)

 

Hiçbir şey tekniğinizi geliştirmekten daha önemli olamaz ve siz kendi tekniğiniz üzerinde çalışmalısınız. Çok az kaya tırmanışçısının bu basit gerçeği anlamış olması çok şaşırtıcıdır. Uçurumdaki rotaları çalışırken teknik çalışmaz mıyım ? diye sorar Bruno . Tabii ki yapabilir ama öğrenme sürecinde belirli bir düzeye gelmedikçe sonuç onu hayal kırıklığına uğratacaktır. Kendi bakış açısının yıllardır Bruno'ya neden iyi teknik kazandıramadığının çok güzel nedenleri vardır. 

Uçurumda tırmanırken Bruno'nun zihni sayısız soruyla dolu olacaktır. " En tepeye kadar devam edebilecek miyim ? ", " Emniyet tamam mı ? ", " Beni seyrediyorlar mı ? ", "İyi görünüyor muyum ? ", " Fred bu rotayı yaptı mı ? ". Dikkatini hareketlerin incelikleri dışında vereceği çok fazla konu var.En komiği ise bir düğümü nefesi kesilerek geçerken " çok merek ediyorum bu son hareket yerine uygulanacak ne yaratıcı teknikler vardır " demesidir. Son bölümde anlattığımız gibi stress bizi en köklü hareket modellerimize geri döndürür. Yeni modelleri çalışmak için bazı olan meydan okumalarımızı teknik öğrenmek için boşluk yaratma amacıyla azaltmalıyız. Öğrenme en iyi ilginizi başka şeye kaydırmaz , bilincinizi eleştirmezseniz olur. Böylece sadece vücudunuzun hareketini ve hareket ettirici kuvvetleri ve kanunları hissetmeye yoğunlaşırsınız. Bu bölümdeki teknik çalışmalar bunu yapmanıza yardım edecektir. 

Bir teknik egzersiz yoğunlaşarak bir veya iki teknik pozisyonla tırmanmaktan başka hiçbir şey içermez. Bu egzersizler oyunlar veya kurgu meydan okumalar genellikle belirli bir tekniğe dikkati çeken ve gerçek tırmanma hareketi ile karşılaştırılınca daha az realistik çalışmalardır. Bu egzersizler başarı , başarısızlık ve düşme ile de ilgisizdir. Sadece teknik öğrenmeye çalışıyorsunuz, yeni tekniklerde meydan okumayı isteseniz dahi bu tür derecelerden geride daha basit düzeylerde çalışmanız gerektiğini unutmayın. Aşağıdakiler bildiğimiz bazı egzersizlerdir. Bazıları ciddiyetten uzak gibi gelse de onları küçümsemeyin. Bu egzersizler sadece eğlenmekten çok daha fazlası.. Bunlar tırmanışınızda devrim yaratacak süzülmüş yaklaşımlardır.

Okunma 1592 defa
Bu kategoriden diğerleri: « D-Stil Egsersizleri D-Hareket Teknikleri »
Yorum eklemek için giriş yapın