D-Hareket Teknikleri

Yazan
Öğeyi Oyla
(0 oy)

 

Aşağıdaki teknikler şu ana kadar tartışlıklarımızdan ayrılamazlar , fakat aynı zamanda hareketin farklı bir yanını vurgulamaktadırlar. Yapılan işe veya kullanılan enerjiye göre verim oranı tartışmış olduğumuz teknikleri en verimli en etkili nasıl kullanabiliriz. 

- DİNAMİK HAREKETLER
Dinamik hareket bir sonraki tutamağa ulaşmak için momentumu kullanır. Tipik olarak vücuttaki bir hamle hareketi için vücutta daha sonra onu hedefine doğru itecek momentum başlatılır. Ulaşıldığı anda vücut hareket halindedir. 

Dinamik hareketler zor bir tutuşu statik pozisyonda yapma gereksinimini ortadan kaldırır. Sonuç olarak da enerjinizi korurlar. Momentum kullanarak , dinamik hareketler aynı zamanda statik olarak ulaşamayacağınız uzaklıktaki tutamaklara ulaşmanızı da sağlarlar. Bizim bu bölüm boyunca statik hareketlerle ilgili söyleyecek daha çok sözümüz var. 

- ÖLÜ NOKTA 
Ölü nokta dinamik hareketin bir türü olarak ilk kez Wolfgang Güllich tarafından araştırılarak bir sanat haline getirildi. Ölü noktada diğer dinamik hareketler gibi vücudu bir sonraki tutamağa ulaştırmak için momentumdan yararlanılır. Fakat ölü nokta momentumu kontrol eder ve böylece tam momentum biterken en mükemmel anda bir sonraki tutamak tutulur. Bu hareket adını hareket yayının en üst noktasında momentum bitip vücudun düşmeye başlamadan önce hareketsiz kaldığı andan alınmıştır. Bu an tırmanan için fırsat anıdır. O kısa anda da vücudunuz bir an hareketsizken tutamağı minimum miktarda bir enerjiyle tutarsınız. Ölü nokta sizin statik olarak ulaşamayacağınız uzaklıkta , fakat statik olarak da hamle yapamayacağınız kadar küçük tutamakları tutabilmenizi mümkün kılar.Bu teknik kesin ve tam bir hareket başlatmanızı gerektirir. Böylece boşlukta yay içinde ölü nokta , ulaşmak istediğiniz tutamağı istenilen uzaklıkta olunduğu anda oluşur. Bunu yapabilmek için vücudunuzdaki momentum kontrolünü geliştirmek ve onu nasıl kullanacağınızı öğrenmek zorundasınız.

Okunma 1819 defa
Bu kategoriden diğerleri: « D-Egsersizler D-Dönmeli Kilitlenmeler »
Yorum eklemek için giriş yapın