D-Dönmeli Kilitlenmeler

Yazan
Öğeyi Oyla
(0 oy)

Dönmeli kilitlenme vücudun üst kısmının kilitlenilecek tutamağın yüzüne doğru döndürülmesidir. Sağınız için sol kolunuzla tutamağa kilitleneceksiniz,göğsünüzü sol kolunuza doğru döndürerek gövdenizi sola çevireceksiniz. Dönmeli kilitlenmeler ulaşabilme ve kuvvet avantajları kazandırır. Step tırmanışlarda,vücut pozisyonu kilitlenme gücünü çarpıcı bir şekilde etkiler. Vücut kilitlenme sırasında en fazla kuvvete gövde kilitlenecek tutamağa doğru dönünce ulaşır. Dönerek yapılan kilitlenmelerde omuzun pozisyonunda kolunuzun ulaşmak istediği noktaya yaklaşmasını sağlar. Pek çok tırmanan hangi kollarını kullanarak kilitleneceklerine aldırmaksızın duvara dönük vücutla tırmanırlar. Yukarı doğru çekme antrenmanı bu kötü alışkanlığı bırakmanızı destekleyecektir. Ne yazık ki bu ön vücutla kilitlenmeler özellikle past verticallarda hatadır.

Şimdide dönmeli kilitlenmelerde ayaklarımızla ne yapabileceğimize bakalım .Bir daha bir merdivene tırmanacağınız zaman onu duvara dayayın ve iç kısımdan tırmanın. Hangi el ve ayağınızın birlikte hareket ettiğine dikkat edin .Norveçli kayakçılar buna diagonal uzun adım diyorlar ve normal bir yürüyüş gibi yapılıyor. Diagonal adıma kayadan örnek olarak sol el ve sağ ayak vücudu beslerken sağ el tutamağa ulaşır ve sol ayak denge için ya sarkar ya sallanır.

Vertical tırmanışta , vücutta dışarıdan çekişli olmadığı için diagonal adım , vücudun tek tarafındaki kol ve bacağı vücut ağırlığını besleyen parallel adımdan daha dengeli değildir. Daha step tırmanışlarda yerçekiminin duvardan uzağa doğru çekişi vücudun dışarıda eksen görevini üstlenmesini kolaylaştırır. Bu şartlarda , diagonal adım çok avantajlıdır.Step duvarlarda , diagonal kullanmak dengede olduğunuzu hissettirir.Gerilme diagonal temas noktaları arasında vücudun ağırlık merkezinden geçer. Sonuç olarak da diagonal adımlar daha dengelidir ve eksen açılmasına karşı dirençlidir. Aksi için kuvvet bağının duvarla iki paralel noktanın ( sağ el sağ ayak ) temasta olması nedeniyle vücudun dışından geçtiğini sizin ise bu çizginin altında kalmış ağırlık merkezi ile ekseni korumaya çalıştığınızı hayal edebilirsiniz. Bu durumda, kaya ile diagonalin paralel temasını seçmeniz gerektiğinde Over - hanging tırmanışta en dengeli vücut gerilimini diagonalin sağlayacağını hatırlamalıyız. Bu üst vücudunda dönmesini gerektiren dönmeli kilitlenme ile bağlarsak pozisyonda diagonal ayağın dış kenarını kullanırsınız. Örneğin sol kol ile kilitlenmek için dönüldüğünde sağ ayağın dış kenarı üzerinde durulur ve vücut sola doğru yönlenir. Bu ön oryantasyonla merkezin dışa kaymasını minimale indirerek mekanik ve ulaşılırlık avantajlarına yardımcı olur. Diğer ayak ise , bir tutamakta iç kenar olarak yerleşmiş denge için sallandırılmış veya sadece asılı sallanır poziyondadır. Dış kenar için anahtar ne zaman hangi ayağın kullanılacağını bilmektir. Elinizle zıt yöndeki diagonal ayağı kilitlenmede , dış kenar olarak kullanırsınız. Bırakın el tutamaklarınız ve el hareketleriniz ayağınızın ne yapacağını size söylesin ve unutmayın ki hiçbir zaman en büyük ve en iyi tutamakları kullanma duygusuna kapılmamalısınız. Her bir ayağın yerleşmedeki konumu ve vücut pozisyonu size tutamağın ölçüsünden çok daha fazlasını verecektir. Eğer her iki el için sırayla aynı tekniği uygulayacaksınız bir tarafa dönüp hareketi tamamlayınca yükselirken diğer tarafa dönüp , ikinci el içinde aynı tekniği uygularsınız. Sonuç olarak over - hanging bir kayada yükselen tırmanıcı near - vertical duvarda ön yükseliş yapan bir tırmanıcıdan oldukça farklı görüntüdedir.

Dönmeli kilitlenmeleri en iyi şekilde kullanmaya ilave olarak dış kenar kullanımının kendisine özgü biomekanik avantajlarından başka duvarın üstündeki her iki kenar birbirine dönükken bir tutamakta dış kenarda bir dizinizi aşağı düşürürseniz size ikisinin arasında baca olmanızı sağlar . düşürülmüş bir diz ile ayak tutamakları arasında açık dizlerle olandan çok daha fazla kuvvet uygulayabilirsiniz. Bu yöntem vücudunuzun alt kısmını kayaya yakın olarak kilitlerken kol hareketini yapabilirsiniz. Tekrarlıyoruz , böyle bir harekette elleriniz yüzünüzün ( ve böylece düşürdüğünüz dizinizin ) yönündeki düzende ilerler.

Genellikle ön tırmanış yapan pek çok kişi dış kenar yerleşim ve dönmeli kilit tekniklerini öğrendiklerinde step kayadaki tırmanma tekniklerini çarpıcı bir ölçüde geliştirirler.

Yavaş ve kontrollü kinestetik bilince uygun egzersizler etkili vücut pozisyonu almayı en iyi öğreten çalışmalardır. Statik ve yavaş tırmanış kapalı göz ile tırmanış ve hayvan taklitleri egzersizlerinin tamamı yararlı olacaktır. ( Bu egzersizle bu bölümün ilerisinde anlatılmıştır. )

 

Okunma 64494 defa
Bu kategoriden diğerleri: « D-Hareket Teknikleri D-Vücud Pozisyonu »
Yorum eklemek için giriş yapın