D-Vücud Pozisyonu

Yazan
Öğeyi Oyla
(0 oy)

 

Tırmanışta yaptığımız hareketlerde vücut pozisyonunun rolü nedir ? Herhangi bir tutamak grubunda hamleyi başarmanızı sağlayacak çeşitli fiziksel yönlenimler olabilir. Ama her yönlenim farklı efor harcatır. Bazı pozisyonlar daha büyük kaslar ile kol ve bacaklarda daha iyi denge ve tutamaklara daha iyi çekme açısı ile tutmamızı sağlar. Bu pozisyonlar diğerlerine oranla mekanik olarak daha avantajlıdır. Daha az verimli seçimlerin tırmanırkenki toplam etkisi nedeniyle başarılı tırmanışçılar çeşitli olası hareketlerin arasında en iyi seçimi yaparlar. 

MEKANİK AVANTAJ 

Eğer dikkatle bakarsak , vücut pozisyonunun mekanik avantajı iki yönden etkilediğini görürüz. Birinci olarak , tutamağa göre alınan vücut pozisyonu ona ( tutamağa ) uygulayabileceğiniz kuvvet yönünü etkiler. Dolayısıyla tutamağı ne kadar etkin tuttuğumuzu da örneğin başımız üzerindeki yan çekişli bir tutamakta aşağı doğru çekmek zordur. Ama vücut eğer tutamağın yan tarafında pozisyon alırsa, çok yararlı bir tutamak haline gelir. Vücut pozisyonunda ki en ince alternatifler dahil bir tutamağı çok yararlı hale getirebilir. 
Ikinci olarak vücut pozisyonu biomekanik avantajı belirler. Bir elinizin parmaklarını tutamağı tutuyor gibi bükün . diğer elizle onları çekerek onları test edin .Sonrada aynı testi ön kolda bileğiniz bükülü iken uygulayın. İkinci pozisyonda parmaklar daha zayıftır. Bu vücut pozisyonunuzun kuvveti nasıl etkilediğini göstermektedir. Her ne kadar hiç kimse bükülü bilekle tırmanamasa da pek çoğu biomekanik avantaja zarar veren vücut pozisyonları kullanır. Biomekanik avantaj ve kuvvet yönü her yüzeyde birbirinden karşılıklı olarak etkilenirler. Ne yazık ki her zaman ikisini birden maksimum düzeye ulaştıramazsınız. Up to vertical kayalardaki rotalarda çok küçük el tutamakları kısıtlayıcı bir faktör olduğu için el tutamaklarında kuvvet yönünü en iyi şekilde kullanmak önem kazanır. Üst vücut kuvvetinin önemli olduğu dik kayalarda biomekanik avantaj sık sık vücut pozisyonunu zorlar.

Bir tırmanma türünde optimal vücut pozisyonunu sağlayan teknikler, sizi diğer bir türde engelleyebilir. Örneğin dilimlerde eğim el tutamaklarını kullanmayı güçleştirir. 30 derecelik bir dilim düşünün , vücut yukarı doğru uzandıkça kayadan uzaklaşır. Ayak tutamaklarında kayaya doğru yaklaşık 30 derecelik kuvvet yönü uygulanır. Kayadaki böyle bir kuvvet açısıyla yüzeydeki küçücük çatlaklar bile kullanışlı ayak tutamağı olur. İçe doğru eğim bu açıyı küçülterek kuvvet yönünü değiştirir ve ayak tutamaklarını daha yüzeysel hale getirir. Near Vertical kayada duvardaki dış eğim el tutamaklarına uygulanan kuvvet yönü ile uyuşur. El tutamaklarındaki dış çekişi arttırarak daha az pozitif hissedilmesine neden olurlar.Bu tür tımanışlarda başarılı olmak için tırmanan kendi yönelimlerindeki çekme açısını göz önünde bulundurarak hangi pozisyonun tutamaklardan en iyi şekilde yararlanacağını hesaplar .En verimli pozisyon ellerdeki dış çekişi azaltıp , vücudu kayaya yakın yerleştirerek , el tutamaklarındaki kuvvet yönünü arttırandır. Eğer esnekseniz , her iki tarafınızdaki el tutamaklarını kullanırken bacaklarınızı dışa dönük açmanız size bunu yapabilme şansını verecektir. Daha az esnek tırmanıcılar için uzun tırmanışlar işe yarar ( dizleri kaya ile kendi aranız yerine aşağı veya yanlara doğru düz tutarak ön - üst vücut oryantasyonu ile gövde kayaya yakın tutulur. )

Okunma 6456 defa
Yorum eklemek için giriş yapın