D-Teknik Eğitim Uygulama

Yazan
Öğeyi Oyla
(0 oy)

 

Tırmanmada söz stil ve tekniğe gelince işin esası, eğer işe yararsa, uygulamaktır. Bir tekniği iyi yapan son yargı, sizi daha zor rotalarda daha az eforla yukarıya çıkartabilmesidir. Veteran bir kaya tırmanıcısı, 70 yılların dogması olan "Tırmanmak, hamle saldırıları için fazlasıyla asildir" bilgisine inanırdı. 

İşin iyi yanı entelektüel yargılayanlar ise, bir teknik, teknik tırmanana en zor on-sight larda veya redpoint'lerde fayda sağlıyorsa, onun tozunu alıyorlar.

Teknik eğitim, vücudun nasıl hareket ettiğini öğrenmektir. Size kayayı doğru okumayı, hareketleri en verimli dizinle yapmayı, vücut pozisyonu ve stil için gereksinim duyduğumuz deneyimi sağlamayı amaçlar.

Henüz çok genç olan bu spordaki kullanım dilindeki eksiklikleri ,hareket tekniğini yazılı olarak derinlemesine tartışabilmeyi kısıtlıyor. Sayfalarda, tırmanışlarınızda sınamanız gereken alanları ve yöntemleri işaret ederek sınırlı sözcüklerle konuşacağız. Fakat unutmayın ki gerçek tırmanmanın yerini hiçbir şey alamaz. Önerilerin uygulamasını yaparak, ancak tırmanışınız üzerindeki etkisini ortaya çıkaracaktır.

Bu bölümün içine dalmadan önce, şunu hatırlayın ki; size bütün rotalarda başarılı olmayı garantileyen bir tek teknik yada stil yoktur. En başarılı tırmananlar her teknikte iyi olanlardır. Bir alandaki ekstra yetenek, diğer bir alandaki zayıflığınızı maskelemez. En fazla yararı sahip olmadığınız veya en kötü olduğunuz teknikleri geliştirerek elde edersiniz.

İlk önce tırmananların çalışmaları gereken özel yetenek alanlarını inceleyeceğiz. Bölümün ikinci yarısı ise size bu alandaki becerilerinizi geliştirmeniz de yardımcı olacak tırmanma egzersizlerini anlatıyor.

Okunma 2576 defa
Bu kategoriden diğerleri: « D-Teknik Yetenek Alanları C-Özet »
Yorum eklemek için giriş yapın