C-Teknik Eğitimde Kendi Kendinize mi Yoksa Bir Partnerle mi?

Yazan
Öğeyi Oyla
(0 oy)

 

Teknik kontrol ve inceleme ile filizlenir. Hareket hatalarını farketmek ve düzeltmeleri belirlemek için dikkatli gözlem gerekir. Bunu tek başınıza yapmanız zordur.Hata alışkanlıkların arkasına gizlenir. Üstelik tırmananlar kendi vücutlarını göremezler ve bu nedenle sık sık bir hareketi kendilerini karşılaştırdıkları herhangi birisi gibi yaptıklarını zannetme hatasına düşerler. Kinesfoloji olarak yapmış olduğumuz bir hareketten farklılık gösteren bir hareketi hayal etmemiz nerdeyse imkansızdır. Bu nedenle gelişme çalışmasını tek başına yapabilseniz dahi dış gözlemin eksikliği sizi tek başınızayken kaçınamayacağınız hatalara götürecektir. 

Paten,jimnastik gibi diğer koordinasyon-bağımlı faaliyetlerde aletler gelişimlerini izleyen danışmanların gözetiminde antrenman yaparlar.Eski Doğu Almanya da kürekçiler çeşitli açılardan filme alınıp onların görüntüleri ile bilgisayarın çıkarttığı ideal hareket serisi karşılaştırılırdı. Eğer kürekçinin kolları yorulduğu için daha az verimli pozisyona düşerse alarm çalardı.Kürekçi böylece kendini gözleyebilirdi.

Tırmanma hareketleri böyle bir sistem için fazla çeşitli ve değişken olsa bile iyi bir eğitmen yada tecrübeli bir partner ile aynı sonuç alınabilir. Kısa kayada bir grup tırmanıcı , aynı kilit veya problem üzerinde çalışıp, püf noktasını çözmeye çalıştıklarında bu doğal olarak olur. Tırmananlar birbirlerini rotadaki en iyi vücut pozisyonu veya hareket serisi ile ilgili bulunmak için izlerler. Partnerler arasında rekabet olsa bile işbirliğinden sağlanacak karşılıklı fayda kişilerin kendi egolarını bir tarafa bırakmak için yeterli sebep olmaktadır. Bunu aklımızda tutarak,partnerlerin birbirlerine daha iyi tırmanma için nasıl yardımcı olabileceklerine bir bakalım.

Bir partner ile çalışmak doyum vericidir. Sadece tırmanışınızla ilgili gözlemsel-kritik sağlamazsınız aynı zamanda diğerlerinin tekniklerini analiz ederken kendi iyi ve eksik yanlarınız da aydınlanmış olacağı için farkederek daha iyiye doğru gelişirsiniz. En verimli partnerlik,eşit uzmanlıkta fakat farklı tekniklerde olan kişiler arasındakidir. Becerideki eşitlik aynı rotada veya aynı kısa kaya kilidinde çalışmanızı sağlarken, benzeşmeyen stiller size birebirinden çok şey kazandırır.Birbirinizi izlemek daha iyi olmak için avantajdır. Bir partnerle çalışırken en önemlisi yetenek,hareket hatalarını belirleyebilmek, önemlerini ölçebilmek ve partnerinizin(veya kendinizin) bunun bilincine varmasını sağlamak. Aşağıdakiler koçların atletik performansta hassasiyetle üzerinde durdukları noktalardır.

Hareketin tam olması 
Tırmananın elleri ve ayakları tutamağı kesin olarak kavrıyor mu veya tutamak üzerindeki pozisyonunu bulmadan önce aranıyor mu?

Hareketin güvenliği
Denemelerin yüzde ne kadarı başarılı

Hız
Tırmananın hamle veya hareketleri yapması uzun bir zaman mı alıyor? Dikkatli olmadan ve enerjisini korumadan koşuşturuyor mu?

Reaksiyon Süresi
Bu yeni bir durumla ilgili reaksiyon süresidir. Eğer bir tutamak umduğu gibi değilse,planını çabucak değiştirebiliyor mu? Eli veya ayağı kayınca kendini garantiye alabiliyor mu?

Hareketin Kalitesi
Ağırlık merkezi neredeydi? Hareket boyunca (ağırlık merkezi) nasıl bir yol geçti? Hareket yönü düz mü yoksa kavisli miydi? Hamle nerede başlatıldı? Harekete tüm vücut mu, yoksa bit kısmı mı katıldı?

Vücudun Kullanılışı
Uygun tutamaklar ne tür kuvvet yöntemi gerektiriyor?Bunu sağlamak için vücut nasıl kullanıldı? Bunu yapmak için daha avantajlı bio-mekanik yollar var mı? Kullanılan tutamaklar arasında ağırlık nasıl dağıtıldı? Daha az enerji kullanmanın yolu var mı?

Verimli Eğitim 
Partner iyi eğitim ilkelerini izleyen birisi mi?

Bu soruların yanıtlarında, iyi tekniğin sırları gizli. Bir hareketi/hamleyi denedikten sonra bu soruları hemen partnerinize veya kendinize sorun.Bunu herhangi bir şey içmeden, ayakkabınızın bağını çözmeden veya arkadaşınıza coşku göstermeden önce hemen yapın. Yaptığınız hareket/hamlelerin duyumsal izleri zihninizde daha henüz tazeyken, yaptığınız doğru ve yanlışlıkları belirleyerek zihninizde uygulayın. Hareketten 30-60 sonrasına kadar yaptığınız ile ilgili kinestejik hafızanız halen canlıdır ve geri itilimin en değerli olduğu anlar, bu 30-60 saniyelik süreçtir.

Video Geri-itilimi
Tımanışınıza video ile bakmak, yaptıklarınızla ilgili hafızanız ile gerçek arasındaki farkı düzeltip zihinsel eğitim becerinizi şekillendirmek için en iyi araçtır. Atletler, kendi performanslarını ne kadar çabuk izlerlerse, o oranda fazla yarar sağlarlar. Bitirdikten sonraki 1 dakika içinde izlendiği zaman duyumsal izler halen tazedir ve video da izlediğiniz ile hafızanız arasındaki en yakın bağı kurma avantajınız yüksektir.


Okunma 2742 defa
Yorum eklemek için giriş yapın