C-Tehlikeli Şartlar

Yazan
Öğeyi Oyla
(0 oy)

 

Bazı tırmananlar tehlike ile karşı karşıya gelip, üstesinden gelmekten zevk alırlar. Tırmanışın bu açısında, sonuç "düşmek" olacağı için limitlerinizi aşmamaya dikkat etmelisiniz. 

Bu yerlerin herhangi birinde hareket engramlarınızı çalışmak, sizin onları benzeri noktalarda fakat tamamen zıt koşullarda uygulayabilme becerinizi arttıracaktır. Sadece özgün antrenman kurallarını uygulamanız yeter. Antrenmandan uygulamaya en iyi geçiş, çalışma şartlarınız uygulama şartlarına ne kadar benzer ise o oranda gerçekleşecektir. Engram öğrenmenin iki basamağını birleştirmek Motor engramları edinmeden önce onları çalışmanız her ne kadar mümkün olmasa da, çalışma aşaması da bir kaya tırmanışçısının gelişmesinin sonu değildir. Yeni başlayan birisi yeni hareket engramını sağlamak için daha fazla zaman harcarken, usta olan uygulamaya daha fazla zamanını verecektir, fakat iyi teknik öğrenmek, sürekli olarak yeni engramlar öğrenip onları temiz uygulamayı gerektiren dinamik bir süreçtir. Kaya tırmanmanın hareket dağarcığına hiç kimse %100 sahip değildir. Teknik uzmanlık ve kuvvet arttıkça,vücudun gerçekleştirebileceği hareket yelpazesini genişler.Siz geliştikçe,daha fazla teknik sizin için fiziksel olarak yapılabilir olacaktır.Böylece gelişimdeki her belirgin artış, yeni bir teknik öğrenmeye dönmenize olanak tanıyacaktır. Teknik eğitimin her iki basamağının gereksinimleri tırmanma günümüzdeki veya antremandaki basamak sıralamanızı etkiler.Yeni engram edinmek en iyi taze kuvvetle olacağından,günün ilk bölümünde çalışılmalıdır.Bu basamak en iyi kısa kayada olur çünkü gerek kuvvet,gerekse engram öğrenmek için yararlı olacak ve denemelerin arasında dinlenme imkanı bulunacaktır. 

Tekniğinizde stres faktörünü elimine etmek için, geliştirici-tekrarlamada, tırmanış koşullarınızı(rota) gittikçe daha az ideal şartlarda yapmanız gerekir Günün daha sonraki bölümlerinde veya yorgunluk başladıktan sonra,yada dinlenme gününüzden önceki günler idealdir. Tırmanan çoğu kişi çeşitli rotalarda düşmeden önce günün sonuna geldiklerini farketmezler. Başarısızlığı,kas yorgunluğunun tek kanıtı zannederek o çalışma gününün sonuna geldiklerini kabul ederler.

Kuvvet geliştirmek için kas yoğunluğu geçerli amaç olduğundan,tekrarlanan başarısızlık teknik eğitim ile çelişki yaratır. Güzel olan,kuvvet ile ilgili gelişimle uzlaşma olmadanda ulaşılabilmesi. Kural çok basit ,yorgunda olsanız hareketlerinizin başarılı olmasını sağlamalısınız. Öyle rotalar seçin ki zorluk sizin düşmeden kas yorgunluğu ile flört etmenize olanak tanısın. Yorgunluğunuz artarken çok çok daha az teknik rotalara geçin. Bu sizin teknik çalışmanızda kötü engramları yerleştirmekten koruyacaktır ve kuvvet antremanımızı geliştirirken başarısızlık nedeniniz sadece fiziksel(teknik değil !)hatanız olacaktır. 

Kötü teknikten kaçınmak herkes için,fakat özellikle tekniklerini henüz oluşturma aşamasında olan yeni başlayanlar için son derece önemlidir.Yeni başlayanlar yorulduklarında uygulayacak ancak birkaç teknik bilirler bu nedenle yorgun olduklarında kötü tekniği yerleştirmeme konusunda çok dikkatli olmalıdırlar. Bu,onların kaya da kuvvet çalışması yapmamaları anlamına da gelmez,fakat kuvvetlerini geliştirmek için sadece yapabileceklerini bildikleri veya daha önce çıktıkları rotalarda çalışmalılar. 

Oldukça popüler bir inanışa göre,vücudunuzu antreman esnasında fiziksel olarak biteceğiniz bir noktaya getirmeli ve sürekli zorlamalısınız "limitleriniz ötesine'. Bu inanış bitip tükenmeyen antrenman günleri olan başarılı "kahramanlar" hakkındaki sansasyonel raporlarla da desteklendi. Fakat bunu,her konu için genel bir yaklaşım haline getirmek deliliktir. Bu aynı zamanda,stres altındayken birbirine ilintili birkaç tekniği çalışarak zamanınızı geçirmeniz gerektiğini de ima eder. Bu inaış,yeni teknikler edinmeye ve onları çalışmaya zaman ayırma şansı tanımaz. Fiziksel bitkinlik noktasına kadar hep zorlamak yılın belirli dönemlerinde uygun olabilir. Tırmanıcılardan verimli tekniklerden geniş dağarcık oluşturanlar için olabilir bu. Sınırlarınızda tırmanmak, usta olduğunuz tekniklerde stres yenici avantaj sağlayacaktır. Ama bu standart uygulama haline getirmeniz bütünlük noktasını kaçırmanıza yol açar. Eğer iyi ve geniş teknik gelişiminiz yoksa, o teknikleri stres-yenici uygulamalarınıza sokmanızın hiç anlamı yok. Eğer sürekli limitlerinizde çalışırsanız yanlış alışkanlıklar yerine doğrularını elde edecek zamanı bulamazsınız. 

Yeni ve daha iyi teknikler geliştirmek istiyorsanız,zamanınızı önce deneme,tekrarlama ve kökleştirme üzerine harcamalasınız ki, bunların hiçbiri kendi limitlerinizin sınırında çalışırken gerçekleşmez. Bunu verimli olarak yapmak,ana hareket modellerini-motor engramlarını-uygun bir yerde taze kuvvetle oluşturup ondan sonra tekrarlayıp,uygulamanızla olacaktır. Bir kez daha tekrarlıyoruz,eğitiminiz,sizin kişisel gereksinimlerinizi yansıtmalıdır.

Okunma 2574 defa
Yorum eklemek için giriş yapın