C-Yarışma Baskısı

Yazan
Öğeyi Oyla
(0 oy)

 

Güneşteki sessiz izole edilmiş günlerdeki çalışmalar sizi resmi veya resmi olmayan yarışmalardaki yarışma şartlarının baskısına biraz hazırlar. 

Yarışmanın ortasında ya da izleyicilerin karşısında tekniklerinde bozulma olanlar teknik çalışmalarını benzeri baskının olduğu bir ortamı derece derece artırarak yapmalıdırlar. 

Örneğin, rotayı tamamlamak için sadece bir deneme üzerine bahse girebilir, yarışma yapabilir, arkadaşlarla yapılacak bir diğer uygulama ise, kilit veya problemli bölümleri ilk defa kimin geçeceği ya da kaç defada başarılacağı olabilir. İnsanların önünde tırmanırken rahatsız olmak bu sorundan kaçarak çözülmez. Eğer bu çözmek istediğiniz bir sorunsa, dudaklarınızı ısırın ve mümkün olduğunca çok insanın önünde tırmanın. 

Göz korkutucu şartlar

Pek çok tırmanan düşmekten korktukları anda tekniklerini yitirir. Böyle şartlarda tekniğinizi kaybetmemeyi, aşamalı artan zor ve göz korkutucu yerlerde bilinçli çaba ile ortadan kaldırabilirsiniz. Bunu yapmak, birkaç hafta sizin için öncelikli önemin, tekniğiniz olacağı demektir. Tırmanmaya, dikkatinizi hareketlerinizi iyi uygulamaya verebileceğiniz kolay rotalardan başlayın. Daha sonra zorluk ve korkutuculuk faktörlerinin derece derece arttığı rotalar birbirini izlesin. Rotada tekniğinizde bozulma olduğu zaman, bir sonraki rotada dereceyi yeniden düşürün. Bu geliştirici yaklaşım, sizin limitlerinizi, daha akıcı ve verimli tırmanışlarla geçmenize yardım edecektir. Hassaslığı azaltma gelişimini (bkz. Davranışsal yaklaşımlar ve psikolojik kontrol) kullanmanızda sizin ürkütücü şartlara alışmanızı ve tekniğiniz üzerindeki olumsuz etkiyi azaltacaktır.

Okunma 2423 defa
Yorum eklemek için giriş yapın