C-Engramları Çalışmak

Yazan
Öğeyi Oyla
(0 oy)

 

Stres altında, sadece çok çalıştığınız ve içgüdüsel engramlar kullanılabilir. Stres, baskı veya sakatlanma riski çok fazla olduğunda, sovyet entrenörler bir hareketi binlerce defa yapmadıkça cimnastik serisi içinde o hareketi yarışma dışı tutarlar ve bir hareketi ancak çok kökleşmiş ise alırlar. 

Hareket repertuvarını geliştirmenin ikinci basamağında, edindiğiniz motor engramın uygulamasını yaparsınız. Sahip olduğunuz engramları güçlendirmeye çalışırsanız böylece tırmanma sırasında en stresli koşullarda bile rahatlıkla kullanacağınız düzeyde olur. 

Tırmananlar, sakatlanma endişesinin getirdiği stresin, gelişmelerinin başlarında olduğunu deneyimlerle farketmişlerdir. "Eğer o hareket yere yakın bir yerde olsaydı, hallederdim. Ama içimdeki bir şey beni tuttu ve sanki bir acemi gibi tırmandım." Tesadüf gibi görünse de yerden yüksekte ama son emniyet noktasının üstünde bir yerde taze kuvvet ile tırmanmanıza rağmen, hatta kendinize güvendiğinize inanırsanız dahi çuvallayabilirsiniz. Bunun nedeni yeterli kuvvetinizin olmaması veya gerekli engramı oluşturmamanız değil, tabii ki -aslında yere yakın olsaydınız yapabilirdiniz-fakat stres faktörü vücudunuzu eskiden çok daha iyi bildiği haline geri döndürdüğü için yapamadınız. Hareket modelleri alışkanlıklar gibidir; en çok uyguladıklarınız, en rahat gündeme getirdiklerinizdir, en iyi şeyler olsalar da olmasalar da. Hareketler motor engramlar ile gerçekleştirildiği için, istenmeyen bir hareket modelinin yerine yenisini yerleştirmek istediğinizde doğal hale gelene kadar yeni hareketi tekrarlamak zorundasınız. Fazla antrenman, rahat koşullarda çalıştığınız hareketleri, rotalarda karşılaştığınız zor tırmanma koşullarına kolaylıkla transfer etmenizi sağlayarak, stres faktörünün etkisinin ortadan kalktığı iyi engramları yapılaştırır. Engram geliştirmenin bu ikinci basamağı sizin aşağıdakileri yapma eğiliminizi azaltmayı hedefler: 

Yoruduğunuz zaman 

-Tekniğinizi kaybetmenizi
-Baskı altında hareketlerinizdeki akıcılığı kaybetmenizi 
-Emniyetli olmayan veya yıldırıcı yerlerde geri çekilmenizi
-Tehlikeli ortamlarda veya pozisyonlarda daha az verimli olmaya başlamanızı
Kaya tırmananlar kendi limitlerindeki ya da limitlerini aşan rotalara girdikleri zaman, yeni teknikleri başarılı şekilde çalışma şansları çok azdır. Limitinizde olduğunuz bir rotada engramlarınız belirli bir teknik için güçlenmemiş oldukça tırmanışınız da uygulamanız çok zor olacağından deneyim veya hata marjını küçüktür. 

Bir teknikte, yavaş yavaş artan tekrarlar ile en verimli gelişmeyi elde edersiniz. Basitten başlayarak, tekrar tekrar yapıp, derece derece artırdığınız stres, yorgunluk faktörleri ile yeni bir tekniği uygulamalısınız. Rahat ettiğiniz bir düzeyden başlayarak, henüz vücudunuzun uyum sağlamadığı teknikleri kullanabilmeniz, çalışmalarınızda mümkün olacaktır. Pozisyonu uygulamayı aşama aşama zorlaştırarak geliştirirken başarıyı da uyguluyor olacaksınız. Zorluk derecesini, teknikteki ustalığınız arttıkça sizi başarıya ulaştıracak biçimde yükseltin. Çeşitli biçimlerde stresli, tehlikeli rota tırmanan kayacıların kendilerini geliştirten, ilerleme sağlayıcı tekrarlamalarını düşünelim. 

Yorgunluk...Tam sizin en zor hamlenizi tamamlayıp enerjinizi tükendiği sırada, bir arkadaşınızın da kısa kayada bir kilit noktasında takıldığını hayal edin. Siz hareketi çalıştırarak ilerlemenizi sağlama uygulamasını yapmak için, aşırı yorulana kadar hareketi tekrar tekrar yapmışsınızdır. Daha sonraki her antranmanınıza aynı hareketi yeniden çalışarak başlayabilirsiniz artık. Her yeni antrenmanda, artık daha iyi bilirsiniz, fakat yine de kuvvetiniz azalıyordur. Daha sonra kilidin başlangıcına hareket/pozisyon eklemeye başlarsınız ya da kilit noktasında çok yorulduğunuzda yatay geçiş yaparak tekrarlama çalışmanızı tamamlayabilirsiniz. İdeali "bop"unuzu (pokerde oyuna girmek için ortaya koyulan para..) kilidinizde her defasında kazanmanızı sağlayacak miktarda azar azar çoğaltmanız. Fakat bir kere de kendi limitinizi aşacak kadar zorlayın ki o anda nerede olduğunu anlayın. Bu yöntemin bütünüyle, yeni teknikte rahatlamanız mümkün olan en hızlı oranda olacaktır. 

Devirli yani tırmanma rotasında yere doğru geri inerek-çıkarak çalışmak ve top-rope'da da bunu uygulamak, geliştirici tekrarlama antrenmanında uygulayacağınız çalışmalardır. Eğer doğru zorluki derecesindeyseniz, her başarılı çabadan sonra hareketi daha iyi öğrenmiş fakat daha da yorulmuş olacaksınızdır. Hareketlerde yorgunluk ve verimlilik birlikte yükseldiği için, geliştirici-tekrarlama antrenmanlarında, stres faktörü de yok olmaya başlayacaktır. 

Başarı, sık sık kaya tırmananların kısa kaya veya bir rotayı denemelerine son vermesine neden olur. Teknik öğrenmek konusunda iyi bildiğimiz bir şey varsa o da, bir hamleyi veya bir diziyi yapabilmeye başlamak sadece bir tek anlama gelir; geliştirici-tekrarlama sürecinin hareketi kendinize mal etmek için sadece başında olduğunuzun göstergesidir.

Okunma 3214 defa
Yorum eklemek için giriş yapın