C-Öğrenme ve Emniyet

Yazan
Öğeyi Oyla
(0 oy)

 

Ödül ve ceza her tip öğrenmeyi etkiler. Eğer Julia ilk uzun-dinamik hamlesini yüksek bir kısa kaya kilidinde deneseydi, dinamikten çok sakatlanmaları öğrenecekti. Daha da kötüsü yeni pozisyonlara geçmek yerine geri çekilmeyi öğrenecekti. Eğer ilk dinamik hamlesini yere yakın bir noktada top-rope'da veya emniyet aldığı bir yerde çalışsaydı düşse de, ceza söz konusu olmazdı. Bu durumda ödül, dinamiği denediği zaman, düşmekle alacağı cezalar daha yüksek olacaktır. 

Daha sonra hareket yerleştikten sonra bu yeni beceriyi daha meydan okunacak pozisyonlara taşıyabilir. 

Tekniği korku ile öğrenmeyin
Korku atletik performansı baltalar. Tırmanırken korku sizi limitlerinize yakın hareketleri denemekten alıkoyar. 

Fakat engram edinmek, sizi rahat hissetmediğiniz ve sınırlarınızın ötesinde olan hareketleri yapmanızı da içerir. Bu durumda, yeni teknik öğrenirken kendinizi emniyette hissetmek 2 kat fazla önem kazanır. 

Psikolojik nedenlerle hareketlerde rahat olamamak tamamen de kötü değildir. Sizi tehlikeye karşı korur. Fakat sınırınızın çok gerisinde kalırsanız, öğrenmenin faydası da olmaz. 

Güvenlik duygusunun önemi günümüzde kaya tırmananların, 10 yıl öncekilerden neden çok daha gelişmiş olduklarına da açıklama getiriyor. Güvenli noktaların artışı, teknik öğrenme fırsatlarını da geniş ölçüde arttırdı.

Okunma 4752 defa
Yorum eklemek için giriş yapın