C-Engram Edinmek

Yazan
Öğeyi Oyla
(0 oy)

 

Engram edinme çalışması, yeni hareketleri yapmayı öğrenmeyi veya çokaz becerebildiğiniz hareketlerde akıcılık kazanıp geliştirmeyi içerir. Uygulamada bu, bir rorayı geçmenin veya tepeye ulaşmanın hedef olarak, deney kazanıp hareket oyunu oynamak uğruna ertelendiği, tırmanmanın deneysel yoludur. Tırmanma duvarları ve kısa kayalar, bir hareketi defalarca tekrarlamaya olanak tanıdıklarından bu faaliyet için idealdir. Bu basamağın amacı, bir hamleyi ideal şartlarda gerçekletirmeniz için becerinizi geliştirmektir. 

Beyninizin, yaptığınız herşeyi kaydetmesi ve geçmişte en sık yapılan hareketi yeniden yapmanızı sağlaması nedeniyle bu basamak, beyninizi yeniden ortaya çıkarmanızı istediğiniz komutlar ile beslemek. Tekrar edelim, bir hareketi kötü teknikle uygulamayı öğrenmek, sadece gelecekte de onu kötü yapma olasılığını arttıracaktır. Zayıf olfuğunuz engramları da asla silemezsiniz fakat antrenman ile iyi yapılmış hareket engramlarını güçlendirip, dominantlaştırabilirsiniz. 

Bir hareketi iyi yapmak, gelecekte iyi geçişlere ulaştığına göre, yani hareketleri öğrenirken iyi tekniği maksimize etmeyi amaçlayarak adım atılmalı. İlk kez denediğiniz hareketleri öğrenirken dahi, kötü tekniği aza indirgemeye çalışmak önemli olan. 

Tekniği taze kuvvet ile öğrenin. Bunu beslemek için ise, engram oluşturmak yorgunken yapılmamalıdır. Koordinasyon bölümünde anlatıldığı gibi yorgunluk koordinasyonu zayıflatır. Kaslar çok çalıştığı zaman laktik asitle dolar. Bu ise, o bölgedeki kas liflerini sıkıştırır ve beyinde koordinasyonu azaltarak, hareketin vücutta akıcı oluşmasını engeller. Daha da kötüsü nörotransmitter yorgunlukta sinir hücreleri arasındaki birleşme yerlerinde kaslara gönderdiğiniz komutlar karışır. Bu yorulunca asla tırmanmamalısınız anlamına gelir mi? Tabii ki hayır, yorulan kaslar için onları kuvvetlendirmek önemlidir. Bu yorulduğunuz zaman yeni teknikler geliştirmemeniz gerektiğini ifade eder. Doğrusu, tekniğinizde sarsılmalar başlayıp, oldukça yorulduğunuzda tekniğinize zarar vermeyecek adımlar atmalısınız.

Okunma 7393 defa
Bu kategoriden diğerleri: « C-Öğrenme ve Emniyet C-Ana İlkeler »
Yorum eklemek için giriş yapın