C-Teknik Eğitim: TEORİ

Yazan
Öğeyi Oyla
(0 oy)

 

Yüzeydeyken tırmanma, kayaya karşı verdiğiniz bir kuvvet/güç mücadelesi gibi görülebilir. Fakat güç dengesinden daha önemli olan denge gücüdür. Eğer dayanıklılığınızı %20 arttırırsanız zor bir rotada %20 daha yükseğe tırmanabilirsiniz. Ama kuvvetinizi nasıl koruyacağınzı, nasıl daha verimli olacağınızı ve etkili tekniklerle enerji harcamanızı minimuma indirmeyi öğrendiğiniz zaman daha önce hiç dokunamadığınız yerlere bile tırmanırsınız. Pekçok tırmanan için teknik eğitimi gelişme trampleni, başlangıç noktasıdır. 

Bunu hiç bir şey, kuvvetsiz tırmanışçıların özel teknikler ile çok güç rotaları bitirmeleri kadar inandırıcı şekilde kanıtlayamaz. Örneğin, Cathy Beloeil Salt Lake City yakınlarındaki Amerikan Fork'un çok güç rotası olan 5.13a Hell'i redpoint tamamladı. Kuvvete dayalı ulaşmalar ve güç isteyen tutunmalar yerine "sadece teknik" diye ısrar etti. Omuzlarını o tarafa, bu tarafa döndürerek, yılan gibi kıvrılarak ilerleyen Cathy, kendisinden 2 kat kuvvetli olan tırmanıcıları yendi. Bu da kuvvetin, çoğu tırmanananın yoğunlaştığı kadar dikkati vermeyi gerektirmediğini gösteriyor. (Bu aynı zamanda kişinin zayıf ve iyi olduğu yanlarına göre bir rotadaki ihtimalleri değerlendirmesine de örnektir.) Teknik eğitimde en iyi yaklaşım insan vücudunun koordinasyonunun kavranmasından çıkmıştır. 

Tırmanırken gereken hareket engram birikiminde koordinasyonun nasıl yaşamsal rol oynadığı bir önceki bölümde incelediğimiz için, şimdi bunun pratik ifadede ne anlama geldiğini açıklayabiliriz. Özellikle, tırmanmada kullanmak için böyle bir birikimi nasıl edineceğimizin ve çoğaltacağımızın yollarına bakmak zorundayız. 

Tekniğiniz ile ilgili, eğiteceğiniz yeteneğinize bağlı olarak çalışacağınız sayısız yöntem vardır. Bunların çoğu daha sonrası "hands-on" bölümünde anlatılacak. Fakat her eğitimin, sizin kullandığınız egzersiz ve tekniğe uyarlanabilecek ana prensipleri vardır. Bu durumda, sınıfı terk edip, tekniğinizi geliştirmek için kayalarla çarpışmadan önce, bütün teknik eğitimlerinin üzerine kurulmuş olduğu ana ilkelere bakalım.

Okunma 3337 defa
Bu kategoriden diğerleri: « C-Ana İlkeler B-Sonuç »
Yorum eklemek için giriş yapın