B-Koordinasyonu Etkileyen Diğer Faktörler (Psikolojik şartlar ve engarm kontrolü)

Yazan
Öğeyi Oyla
(0 oy)

 

Her ne kadar yukarıda anlatılan mekanizmalar hareketi yönetse de, oyunda diğer faktörler de rol alır. Özellikle, psikolojik uyarım, engramlarınızı kullanma yeteneğiniz üzerinde büyük rol oynar. Stres ve uyarım durumunda tüm geçişleri fakat özellikle en kökleşmiş engramlarımızı yitiririz. Sinirli olduğumuz zaman yeteneklerimizin baştaki düzeyine döneriz ve bazen de seyredilirken koordinasyonumuzu yitiririz. 

Eğer sık sık geri itilim ve düşünce yönetimine ihtiyaç duyuyorsak bu iki anlama gelir; ya karşılaştığımız durumla ilgili yeterli engrama sahip değilizdir, ya da başarısızlığın nedeni strestir. 

Birinci durumda yapacağınız şey çok açık. Ödevinizi yapıp, teknik çalışacaksınız ve engram dağarcığınızı genişleteceksiniz. İkincisi ise , çözüm stres geçirici engramlarda (bkz. Teknik eğitimi bölümleri) veya uyarım düzeyinizi düşünme tekniklerini öğrenmektedir. (bkz. Psikoloji bölümleri)

Daha ileride inceleyeceğimiz gevşeme veya canlandırma gibi teknikler, engramlarınızı güvenebileceğiniz güçlülükte olduğu zaman, tırmanma faaliyetinize bilincinizin çok fazla karışmasına engel olacaktır. Bir kez yeterli engramı edinirseniz, kendiliğinden ilerlersiniz. Engramlarınızı çok etkili kullanabilmek için zihninizi temizleyip, içgüdülerinizin size rehberlik yapmasına izin vermelisiniz. Hamle kendiliğinden olmasa bile, siz düşünerek hamleyi en iyi şekilde tamamlayabilir ve rahatladığınız zaman yeniden engramın güvenilirliğine dönersiniz.

Okunma 4624 defa
Bu kategoriden diğerleri: « B-Laktik Asit B-Repertuar Oluşturmak »
Yorum eklemek için giriş yapın