B-Repertuar Oluşturmak

Yazan
Öğeyi Oyla
(0 oy)

 

Çok az spor dalında tırmanmada gereken hareket çeşitliliğine ve dikkate ihtiyaç var. Koşma, bisiklet, kürek karşılaştırıldığı zaman birkaç hareketin sürekli tekrarlanmasıyla yapılır. Daha çeşitli hareket gerektiren çoğu spor dalı ise hareketlerin tam uygulanmsına bağlı olmaz. Bu tip sporlarda hareket eğitimi temel önemi taşımaz. 

Tırmanmada, küçük bir hareket hatası veya yetersizlik süratle belli olur. En iyi tırmanan diğerlerinden daha kuvvetli olan değil, en az hareket hatası yapandır. Tırmananları birbirinden ayıran hareketleri, hamleleri, pozisyonları seçmeleri ve bunu yapmaktaki süratleridir.

Genellikle parmaklarımız, açıldığı veya tutamağı tutamadığınız için düştüğünüzü zannedersiniz. Bunu böyle bırakmak ise, tırmanmanın özünü kaçırmanıza yol açar. Parmaklarınız açılsın veya açılmasın, düşmeniz hamlelerinizi nasıl yaptığınıza, rotada bulunduğunuz noktaya ne kadar verimli gelmenize bağlıdır. Tırmanmak hareket merkezli bir spordur. Tırmanma gibi, karate de yapılabilecek hareketlerin sınırsız olup, güç ve dikkatin önemli olduğu spor dalıdır. Tırmananlar unutmamalı ki, karateciler hareket çalışmanın kuvvet antrenmanından daha önemli olduğunun altını çizmektedirler. Hiçbir spor dalında, kimse teknik olmadan yalın kuvvet ile diğerlerini önüne geçemez. Ve her iki sporda da iyi tekniği olup güç açısından zayıf olan bir katılımcı daha kuvvetli olanın performansını geçer. Uygun hareketleri edinmişseniz fiziksel potansiyelinize yakın bir tırmanma gerçekleştirebilirsiniz. Bir rotayı ilk defa tırmanıyor olsanız dahi, tutamak dizilimlerine uygun hamleleri gerçekleştirmeniz için geniş engram dağarcığınız işe yarayacaktır. 

Uzman on-sight tırmananlar bir grup tutamağa baktıkları zaman, onlarla ne yapmaları gerektiğini vücutları derhal bilir. Yeteneğin çok fazla deneyime gereksinimi vardır. Çünkü sonsuz hareket çeşitliliği arasında seçim önemlidir. Duvarda yer alan tutamakların büyüklüğü, dizinimi, yönleri, yapısı, sürtünme açı ve şekilleri değişiktir. Bu faktörlerin arasındaki çok küçük farklılık dahi vücut pozisyonunu en iyi kullanmaya göre ayarlayacağınız için büyük önem taşır. 

Bu değişkenleri verimli kullanabilmek, karşılaştırmalı pozisyonlarla oluşmuş, geniş engram dağarcığı gerektirir. Dağarcığınız ne kadar genişse, bir rotada karşılaştığınız pozisyona uygun olan engramı bulmanız o kadar mümkün olacaktır. İçsel tiyatronuzdaki problem çözme becerinizi engramınız belirler. 

Hiçbir tırmanan geniş bir hareket dağarcığı oluşturmadan on-sight'ta iyi olamaz. Sonuç olarak, on-sight tırmananlardaki yaş ortalamasının, diğer sporlardaki en iyilerle karşılaştırıldığında yüksek olduğu görülecektir. (çok az sayıda olan genç on-sight tırmananlar da atletler gibi olgun olup çok küçük yaşta başlayanlardır.) Redpointler'de başarı çok fazla deneyim gerektirmiyor; engram dağarcığının derinliğinden çok özel hareketleri mükemmel gerçekleştirmenin yansıması bu başarılardır. 

Engram dağarcığı, on-sight gelişimi sürecinde, tırmanıcıların neden derece yapmadan önceki dönemde neden daha çok kaydıklarını açıklar. Genç ve hırslı bir kaya tırmanışçısının "Aşama aşama antrenman yapmaktan bıktım. 5:13'ümü şimdi patlatmak istiyorum." Diye şikayet edişini duydum. O dereceye sıçramak, engram dağarcığının rolünü inkar edecektir. 

Geniş engram birikimi başka uğraşlarda da paralellik gösterir. Dünyaca ünlü satranç oyuncuları zamanlarının çoğunu uluslararası turnuvalarda yaşanan pozisyon ve bağlantıları çalışarak eğitim yapmakla geçirirler. Bu onlara karşılaşmalarda yaşadıkları pozisyonları rahatlıkla tanıyarak tepki verme şansını verir.


Okunma 5487 defa
Yorum eklemek için giriş yapın