B-İçsel Tiyatro

Yazan
Öğeyi Oyla
(0 oy)

 

Engram kontrolüne geçiş tabii ki bilinçli bir işlem değildir. Hatta, beyin bir tırmanma sırasında engramlarında saklanan bilgileri kinestetik bilgileri ile karşılaştırarak, pozisyona uygun bir engramın olup olmadığını arar. Eğer bulursa eşler ve engram kontrolü başlar.

Beyin bir tırmanma problemini gerçek yaşama uygulamayı başarmadan önce problemi çözmek için "içsel tiyatro" kullanır. Kritik bir hamle yapmanız gereken bir yerde, beyniniz sizden önce tutamakların düzenine uygun bir engram arar. Tutamaklara bakarak beyniniz farklı 3 tane hamle olasılığını saptayabilir. Kendi iç sahnesinde oynayarak, hafızasındaki engramlarla, hemlelerin kinestetik "duyumunu" karşılaştırır. Eğer dizilim, engramlarda saklanan hamlelerden tamamen farklıysa, hareket kesintisiz geri itilim ve idare ile yönetilir. Eğer saklanan engram uygun ise zihinsel yönetime gereksinim azalır. 

Engramların geniş repertuarına hemen geçişte içsel tiyatro hataları yapılmadan önce engeller. Max'ı düşünün bir rotayı denemeden önce defalarca top-rope yapıyor. Tırmanırken, beyni tutamakları ondan önce karşılaştırıp engramlarındaki kayıtlarla, gerekli hamleleri karşılaştırıyor. Tanıdığı hamleleri farkedince Max'ın beyni onlar için oluşmuş engramları kullanmaya başlıyor. Rotayı defalarca tırmandığı için, hamleler için gerekli engramları oldukça güçlü, dolayısıyla hareketleri yumuşak, sakin ve etkili. 

Rotadaki hamleler, Max'ın hafızasındakilere uyduğu sürece engram kontrolü dominant oluyor. Engramlara uyumluluk önemli olsa da ("tenin bugün daha terli, daha sıkı tut) Max'ın vücudu otomatik olarak başlıca ilerleyişini yaparken, beyni kendisini dinlendirmek, kuvvetini korumak gibi stratejilere zaman ayırabilir. 

Max daha önce denemediği bir rotada ilerlerken, beyni yapması gereken hamleler ile engram kayıtları arasında eşleme yapamaz. Pozisyon daha önceki edinilmiş kayıtlara uymadığı için, Maxın tırmanışında daha yavaş yönetilme ve geri itilim dominant olur. Bisiklet kullanmaya yeni başlayan birisi gibi ağırlıktaki her değişim onun için onun için yenidir ve bilinçli dikkat yoğunlaşmasına gereksinim duydurur. Sonuç olarak, Max her hamlede daha yoğun dikkatle ilerler ve bir sonraki bölüm ile bütünsel taktik için daha az düşünür. 

Yine de, kimi zaman Max bu tırmanış sırasında daha önceki rotalardan iyi tanıdığı bir yükselem açısı ile karşılaşır. Böyle bir hamleyi tanıyınca, hareket merkezleri uygun engramı kullanır ve Max o noktayı engram kontrolünde geçer.

Okunma 3638 defa
Yorum eklemek için giriş yapın