B-Koordinasyon

Yazan
Öğeyi Oyla
(0 oy)

 

İyi günlerinde , tırmananlar şöyler der , "Sadece oldu işte . Yaparken gerçekten pek düşünmedim. Kendiliğinden oldu". Vücut kayanın gerektirdiği , kesin ve temiz hareketler yapar ve o anda yapılan bir savaş değildir. Teknikle tırmanıyorsunuzdur. Kötü günlerde tırmanırken , adeta düşünen yanınız aşırı çalışıyordur ve tekniğiniz tatile çıkmıştır. Felce uğratan düşünce , içgüdüsel hareketin yerini almıştır. Tırmanma teknikleri , fiziksel ağırlığınızı yer çekimine karşı çıkartır. Sonuç olarak , tırmanma kuvvet dayanıklılık ve esnekliğe gereksinim duydurur. Bu fiziksel kaynakların verilen miktarları ne yazık ki , yüksekte ki herhangi bir yetenek düzeyi ile eş değer olarak gösterilemez. Bazı tırmanıcılar fiziksel kaynaklarını akıllıca kullanırlar , yapacakları hamleyi başarmak için gerekli olanın minimumunu kullanırlar. Diğerleri ise , pozisyonun gerektirdiğinden çok daha fazla enerji harcayarak , akıllıca kullanmayıp boş yere tüketirler. 

Kuvvet ve dayanıklılık gibi fiziksel varlıklarınız performansı etkileyen yalın faktörler değildir. Vücudunuzu ne kadar iyi hareket ettirmeniz teknik adı verdiğimiz spora özgün hareket beceriler ile fiziksel gücünüzü kullanırsınız. İyi tekniği ne belirler ? Yanıt , verimlilik'tir. Ne yazık ki , bizler kendi verimliliğimizin tarafsız yargıçları değiliz. Bazı teknikleri uygularız , bazılarında ise kötüyüzdür. Bazen , kötü olduğumuz tekniklerin bile öğrenilmeye değer olduğuna inanmak çok güçtür. Çok daha az verimli olduğumuz teknikten , daha uygunsuz gibi hissedilir bazen. Oysa ayak tekniğinde zayıf olan kas tırmanıcısını düşünün. Diğerleri Bruno' ya ayaklarını geliştirmesini önerdiği zaman , homurdanarak der ki , "Neden ayak çalışmalıyım ? Teknik" kullanıp ayaklarım bir yere yerleştirmeye çalıştığım zaman kollarım zor bir bölümde kuvvet kullandığım zamankinden daha fazla yoruluyor ." Doğru , Bruno ayak hakimiyeti üzerinde çalıştığı zaman daha az verimli oluyor , fakat dikkat ayak hakimiyetini kullanmak , onu boşvermekten daha az verimli olduğu için değil , sonuçta ne zaman yapmayı denese , tüm dikkatini ayaklarına vermesi gerekiyor. Ve çaktırmadan geçtiği ayak hakimiyetinde odaklaşma nedeniyle , yavaşlıyor kasları geriliyor ve yoruluyor . 

Çıkartılacak ders basit : Bir tekniğin yada tırmanma stilinin bağıntılı verimini o teknikte becerinizi biraz geliştirmedikçe yargılayamazsınız. Nasıl geliştirirsiniz. Tekniğin çıkış noktasına bir bakalım. Teknik,fiziksel hareketinizdeki vücudunuzun kontrolünden sizin koordinasyon becerinizden ortaya çıkar. Bu bölüm fiziksel koordinasyonu zemin olarak inceleyecek , ardından gelen 2 bölüm de ise teknik eğitimini ele alacaktır. Eğer zemin kısmını atlayarak , kolay tarafından eğitim metodlarını öğrenmeye çalışırsanız, açıkcası , onları uygularken de hata yapacaksınızdır. 

Koordinasyonu öğrendiğiniz zaman , tekniğinizi geliştirmek için güçlü bir araç elde edeceksiniz. Ustalıkla uygulayıp , tırmanmaya geçirin.

Okunma 16284 defa
Yorum eklemek için giriş yapın