A-En Zayıf Bağ İlkesi (Kapsam)

Yazan
Öğeyi Oyla
(0 oy)

 

Gelişme amacı ile antrenman için en etkin yaklaşım, en zayıf bağın kuvvetlendirilmesi temel ilkedir. Bundan dolayı,ister Dünya kupası için tırmanan,isterse tırmanmaya yeni başlayan birisi olur.Etkin antremanın ardında yatan yaklaşım ve felsefe aynıdır. Aynı hareketlerin sürekli tekrarlandığı sporlarda (örn;koşu,bisiklet) performansı etkileyen beceriler daha azdır ve hangisinin üzerinde çalışacağını seçmek daha kolaydır.

Tırmanmada,gerekli olan becerilerin genişliği bu seçimi çok daha güçleştirirken,aynı zamanda onu,diğer sporların arasında eşsiz hale getirmektedir.Belirlemek,hakkında gerekenleri öğrenmek ve öncelikli alanlarınızı belirlemek, ğitim de savaşınızın yarısını oluşturmaktadır. Tırmanmayı etkileyen beceriler birbirlerinden farklılık gösterdikleri için,hepsini üzerinde birden,aynı anda çalışmaya zaman bulamazsınız.Dahası zayıflıklarınızı ve güçlü yanlarınızı ayırd etmek bazen zordur.Yanlış bir öncelik seçmeniz,gelişmenizi sabote eder.Hızlı gelişme ancak ve ancak dikkatinizi iki veya üç gerçek önceliğin üstünde odaklarsanız gerçekleşir. Pek çok tırmanan eğitimin en iyi yolunun , en iyi tırmananların yaptıklarını taklit etmek olduğunu düşünür. Bununla beraber bu tırmananlar pek çok yaklaşım deneyerek , en iyi sonuç veren metodları seçmektedirler. Fakat zayıflıkların , kişilikleri kadar farklılık gösteren bireylere göre değişmesi nedeniyle en etkin eğitim programı tırmanıcıdan tırmanıcıya değişir. Bir tırmanan için optimal yarar sağlayan bir yöntem diğer bir tırmanıcının zayıflığı farklılık göstereceği için aynı beceri için izleyeceği aynı yöntem faydasız olabilmektedir.

Tırmanan birisi olarak gelişmeyi herhangi bir sanatçının projesi ile karşılaştırırsak;istek, ırs ve çok çalışma eğer zekice yönetilmezse boşa harcanmış olur. Tırmanmanın kompleksliğinde,birey gelişmeyi sürdürmesi gerektiğini her zaman hatırlamak zorundadır.Fakat, herhangi bir düzeyde hakimiyet sağlandığı zaman tırmanma kulesinde ödül,diğer sporlarda hissedilecek doyumun üzerindedir.

Okunma 4440 defa
Yorum eklemek için giriş yapın