A-Daha İyi Bir Araba Yapmak

Yazan
Öğeyi Oyla
(0 oy)

 

Sen ve arkadaşlarınının zevk için dağılan bir volsvagen kaplumbağa aldığınızı hayal edin. Herkes bireysel olarak kendi arabası üzerinde çalışarak , fakat bazen birleşerek birlikte çalışacaksınız. Birbirinize arabalarınız ile ilgili öneriler yapmakla beraber herkes kendi arabası üzerinde çalışacaktır. Üzerinde birkaç yıl çalışarak kendinize yüksek-performanslı bir araba yapmayı planlıyorsunuz. Eski püskü arabanıza baktığınızda, çeşitli düzenleme ve geliştirmelerin performans yükselmesine yardımcı olacağı çok açık. Fakat , arabanın en acil sorunu , saatte 20 mil' den fazla gitmeyişi ve dik yerlerde sürünecek kadar yavaşlaması olduğu için motor. İlk geliştirmelerinizi bu konuya yoğunlaştırdınız. Arabanın ayarını yaparak , olabildiğince yüksek sürat yapmayı umuyorsunuz. Motor gücü üzerinde çalıştınız. Motorun daha güçlü olmasını sağlamak için temizlemeyi tasarladınız. Zaman içerisinde gelişme açıkca görülür. Yarış arabası motoru olmasa da , yıllar geçerken gençleşmeyecek olsada , sonunda daha iyi bir motor olmaya doğru büyük bir ilerleme var.

Şimdi , düz yerlerde 40 mil , dik yerlerde ise 20 mil yapabiliyorsunuz. Doğrusu , 35 mil'de başlayan korkunç sarsıntı arabayı parçalayacak gibi bir etki vermese daha süratli de gidebilirsiniz. Birde herhangi bir dönemeçte veya sert bir manevrada vites kutusu ses çıkarmaya başladı. Vites sistemindeki bozukluklar motor zayıfken performansı etkilemiyorken şimdi arabanı kullanmakta kısıtlayıcı bir faktör oldu. Ama sen yine de , arabanın şimdi başlangıçtakinden daha iyi durumda olduğunu bilmekten mutlusun. Artık sıra neyin üzerinde çalışmaya geldi ? 
Pek çok insanın performanslarını artırma stratejilerinde düştükleri hata aynıdır. Araçlarının performans arttırımında başarılı oldukları bir konu varsa, daha çok artış için aynı alan da çalışmayı devam ettirmeyi tercih ederler. Oysa başka yönlere odaklansalar , üretkenlikleri çok daha fazla olabilecektir. Diğer arabalarla ilgili hiç deneyimlerinin olmaması nedeniyle büyük bir olasılıkla kendi arabasının güçlü ve zayıf yanlarından habersizdir. Ve asla karşılaştırmak için başka bir arabaya sahip olamazsınız. İşte bu nedenle alışkın olup tanıdığın çalışmayı sürdürmeyi deneyerek , arabanın eksikliklerini yabancı olan bir alana göre değil , tanıdığınız alana göre teşhis edersin. "Tabii ki , araban yüksek süratle sarsılır" ve rasyonelleştirecek "Daha fazla güç olsa , biter." Motor uzmanı olarak , motorunun üzerinde çalışmaktan zevk alırsın. Herşeye rağmen arabanın bir bölümünü iyi biliyor ve bundan gurur duyuyorsun. Arkadaşlarınla birlikte uğraşırken , çalışmanın meyvalarının rahatlıkla görüleceğinden emin olmanın rahatlığı ile motor kapağını gururla kaldırırsın. 

Hoşunuza gitsin veya gitmesin hemen oluşan sonuçları göstermeye iten , yüksek sesle söylenmeyen bir baskı vardır. Kimse zamanını boşa harcadığını hissetmek istemez ve çabalarınız için sosyal okşamayı elde etmenin en iyi yolu da , en fazla geliştiğiniz alanda yoğunlaşmaktır. Arkadaşların arabaların en güzel tarafını cilalayıp parlatırken sen vites sistemi üzerinde çalışırsan , izleyenler arkadaşlarınınkinin daha iyi bir şekle sahip olduğunu düşüneceklerdir. Güçlü yanları üzerinde çalışarak , Bruno çabalarının sonucunu göstereceğini bilerek arabasının motor kapağını gururla kaldırabilir. Bütün bir yıl çalışarak , arabanızda çok fazla motor gücü yaratıp 35-40 mil hızda daha yumuşak titreşimler ortaya çıkarken 55 mil'de şiddetli titreşimler olmaktadır. Tabii ki öncekinden daha iyi manevra yapamıyorsunuz ama süratin şimdi düz yol için hiç fena değil. Ve yazık ki , artık hızlı gitmenin ne demek olduğunu artık bildiğiniz için daha çok yol yapmak istiyorsunuz ama paslı , çatlak yakıt deponuz ancak bir kaç litre benzini muhafaza edebiliyor. Şu anda arabandaki çalışmanızda kritik bir noktaya ulaştınız. Hala yüksek performanslı bir motora sahip olmamakla beraber bir başka tüm yılı versen de gerçek bir yüksek performanslı araba olmak için motorun üzerinde çalışmanın yararı olmayacaktır. Dünyada ki en iyi motor vitesin sallanmasını veya sınırlı benzin alabilen deponun sızdırmasını önlemeyecektir. Motorundaki gelişmeleri ölçecek göstergeler hala olsa da , zayıf alanları hedeflemedikçe , araban artık ilerlemede durgunluk dönemine girecektir. Tam aksine , vitesle küçük bir ayarlanma , benzin deposunun değiştirilmesi arabayı kullanışında şaşırtıcı etkiler yaratacaktır.

Okunma 63220 defa
Yorum eklemek için giriş yapın