Bu sayfayı yazdır

Uyku Tulumları

UYKU TULUMLARI 
Kampta geçirilen güzel bir gün gece iyi uyumaya bağlıdır bu da uyku tulumuna dolayısıyla uyku tulumları kamptaki en önemli malzemelerden biridir ve seçimi önemlidir. 
Uyku tulumunun görevi havayı hapsederek vücudun etrafında tutmak ve oluşan su buharını dışarıya çıkartmamaktır. Uyku tulumunun verimliliği içinde tuttuğu havaya bağlıdır bu da içindeki dolgu malzemesi ile doğru orantılıdır. 
Uyku tulumlarının dolgu maddesi ya doğal tüylerdir ya da sentetik elyaftır.Kaz tüyü uyku tulumları çok dayanıklı ve doğru bakıldığında sentetiklere göre çok daha uzun ömürlüdür.ayrıca sıkılarak daha küçük bir şekil aldığından sentetiklere göre daha az yer kaplarlar. En büyük dezavantajı zor kuruması olduğu için ideal kullanım kuru ortamlarda gerçekleşir. Sentetik elyaf uyku tulumları kaz tüyü uyku tulumlarına göre daha ucuzlardır, çabuk kururlar ve daha az bakım isterler. 
Birçok çeşit uyku tulumu vardır. En mükemmelinin ve idealinin hangisi olduğu kişinin uyuma alışkanlıklarına, vücudunun ne istediğine , ısıya , iklime bağlıdır. İyi geçirilen bir gece ise uyku tulumunun seçimine bağlıdır. 

ŞEKİL
Uyku tulumları , dikdörtgen , yarı dikdörtgen ve mumya olarak üç şekilde mevcutturlar. En ideal seçim alışkanlıklara ve uyku tulumunun hangi amaçla kullanılacağına bağlıdır. Elleri ve kolları rahatça uzatmak için dikdörtgen modeller iyi bir seçim olabilir , her ne kadar mumya şeklindekilerden ağır olsa da , bir oda konforu ve deliksiz bir uyku sağlar.Ancak birçok kampçı ya da doğa sporcusu mumya şeklinde olanları tercih eder çünkü bu modeller vücuda daha yakın olduklarından tulumun içindeki hava miktarı daha azdır ve ısınma daha kolay gerçekleşir. Ayrıca mumya modeller daha hafiftirler ve daha az yer kaplarlar. Dikdörtgen modellerin bir diğer avantakı ise fermuarlarının birbirine geçirilmesi ile çift kişilik olabilirler. Mumya modellerde bunu yapabilmek için tulumlardan birinin fermuarı soldan diğerinin ise sağdan olması ve fermuarın ayak kısmına kadar uzanmaması gerekir. 

EBAT
Uyku tulumlarının birçok değişik ebadı vardır;küçük, normal, extra-uzun, extra-geniş..ama genelde boyları 200cm- 230cm arasında değişir.Soğuk havalarda malzemelerin bazılarını uyku tulumunun içine aldığından birçok insan uzun olanları tercih eder. ancak büyük bir uyku tulumu gereksiz ağırlık ve daha fazla hava demektir

ISI DERECELERİ
Uyku tulumu vücudun ısısını kaybetmemesi için bir yalıtım malzemesidir. Ne kadar iyi bir yalıtıma sahip olduğu içindeki dolgu malzemesine ve yapımına bağlıdır. Ne kadar verimli olduğunda ısı derecesi ile anlaşılır. Bu dereceler uyku tulumunda rahat uyunabilecek ısı ve ekstrem yani geceyi geçirebilecek minimum ısı dereceleridir. 
- Uyku tulumunun konforu kişinin metabolizması, açlık durumu , yorgunluğu , çadır, mat gibi diğer faktörlere bağlıdır. 
- Isı artırımı mat kullanarak gerçekleşir. 
- -5'lik bir tulum ve mat 3 mevsim tulum olarak nitelendirilebilir. 
- -15'lik bir tulum soğuk havalarda ve kış kamplarında kullanılabilir. 
- -25, -35'lik tulumlar ise ağır kış şartlarına uygun tulumlardır. 

DOLGU MALZEMELERİ
Uyku tulumu seçiminde dikkate alınması gereken bir diğer nokta ise dolgu malzemesidir. Kaz tüyü en iyi doğal dolgu malzemesidir, hem hafif hem de kolay sıkıştırılabilirler, daha az yer kaplarlar ve tüyler tulumun içine daha iyi yayılırlar. Doğru bir bakımla ömrü sentetik olanlara göre daha fazla olur. Ancak ıslandıklarında zor kurumaları izolasyon kapasitelerini %80 düşürür ve de pahalı olması başka bir dezavantajın oluşturur. Temizleme sırasında dikkatli olmak ve özel temizleme malzemeleri kullanmak gerekir. Yıkandıktan sonra ağırlaştıkları için dikkatli taşınmalı , ılık ve iyi havalanan bir yere serip arada çevirerek bir hafta bekletmek gerekir. 
Sentetik dolgu modeli tulumların temizliği daha kolaydır ve daha ucuzlardır ancak daha fazla yer kaplarlar ve daha ağırlardır. Ömürleri ise daha kısadır. Ancak ıslakken de izolasyon kapasitesi düşmediği için ıslak ortamlarda bu tulumları tercih etmek avantaj sağlar. 

İÇ ve DIŞ KUMAŞLAR
Tulumun dış kumaşının su geçirmez olması ve dolgu malzemesini dışarı çıkmasını engellemesi gerekir. Genelde suya dayanıklı fakat su buharını dışarı atabilen kumaşlar tercih edilir. Tulumların içinde ise pamuklu ya da sentetik malzeme kullanılır.Pamuklu malzemeler ağırdır ve zor kururlar ancak yumuşaktır sentetikler ise daha hafiftir. 

BAKIM ve SAKLAMA
En önemli nokta uyku tulumunu kuru tutmaktır. Çantanızın uyku tulumu bölümünde geniş bir plastik torba taşımak yağmurlu havalarda uyku tulumunuza ekstra bir koruma sağlayacaktır. Faaliyetlerden sonra uyku tulumları asılarak ya da kuru bir yerde saklanarak kuru kalması ve havalandırılması sağlanmalıdır. Nemli ortamlarda bırakılmamalıdır. 
Faaliyet sırasında ise sabahları uyku tulumları havalandırılmalı ve kurutulmalıdır. 
Sentetik uyku tulumları yün deterjanı ile çamaşır makinelerinin yün programlarında yıkanabilir ve 60 derece kurutma makinesinde kurutulabilirÇEV: Ayça ÖZTÜRK
KAYNAK:www.rei.com

Yorum eklemek için giriş yapın