Bu sayfayı yazdır

Fenerler-Güç Kaynakları

El Feneri ve Kafa Lambası Nasıl seçilmeli ?? 

Güvenliğiniz açısından mutlaka taşınabilir ışığa sahip olmalısınız. 

1. Adım: Seçeneklerinizi Göz Önünde Bulundurun

Doğada ışık ihtiyaçları çeşitlidir. Kimileri sürekli olarak kafa yönünü aydınlatmayı yeterli görürken, kimileri de kamp alanı yada çadır çevresini aydınlatmayı uygun bulmaktadır. 

• Kişisel El Fenerleri - Pil ile çalışan el lambaları doğada en çok kullanılan ışık kaynağıdır.Hafiftirler , az yer kaplarlar ve kullanımı kolaydır. Sadece ihtiyacınız olan yeri aydınlatırlar. 
• Kafa Lambaları – Pil ile çalışan kafa lambaları da el fenerleri gibi çalışırlar ancak kafa lambaları kullanım kolaylıkları sebebiyle çok avantajlıdırlar. Özellikle iki elinizide kullanmanız gereken durumlarda, aydınlatma sırasında ellerinizden birinde lamba tutmak zorunda değilsinizdir. Böylelikle fermuar kitlerken yada bir kazık çakarken avantajlı durumda olursunuz. 
• Mum Fenerleri – Mum fenerleri daha güvenilir ve de uzun süre dayanabilen bir seçenek sunar.Çok fazla pil tüketmek istemediğniz zamanlarda kitap okurken ya da akşam yemeğinizi yerken çok işe yarar. 
• Fenerler/Çevre aydınlatıcıları –Daha geniş alanları aydınlatmak için tasarlanmışlardır ve de çok kişinin olduğu yerlerde kullanılırlar.Ancak diğer seçeneklere göre ağır ve büyüktürler. Gaz ya da sıvı yakıtla çalışan modelleri pil ile çalışılanlardan daha ağırdırlar ve de kullanımları çok daha zordur. Ama aydınlatma güçleri arttıkça kullanılan pil miktarıda arttığı için çevreci değillerdir. Böyle durumlarda ya yeniden doldurulabilir pil kullanılmalı yada yakıtlı aydınlatıcılar tercih edilmelidir. 

2.Adım: Tasarım Özelliklerini Gözden Geçirin 

İhtiyaçlarınızı karşılayacak bir ışık almadan önce nasıl bir taşınabilir ışığa ihtiyacınız olduğunu saptayın. Aşağıdaki sorulara cevap vererek ihtiyacınız olan ışık kaynağını seçebilirsiniz: 

• Taşıması kolay bir ışıkmı istiyorsunuz?? 
• Değişik parlaklıklara dönüştürülebilen bir ışık mı istiyorsunuz?? 
• Kolayca açılıp kapanabilen bir ışık mı istiyorsunuz? 
• Bölgeye iyi odaklanan bir ışık mı olmalı ?? 
• Işığı asmak mı istiyorsunuz yoksa başınızın üstüne mi taşımak istiyorsunuz? 

İhtiyaçlarınıza göre ışık türünüzü artık seçebilirsiniz. Pil seçiminde ise çevreci düşünmekte yarar var. Işığın kullandığı güç kaynağı o ışığın ne kadar parlak olduğunu ne kadar dayanabileceğini etkiler. Bu ayrıca sizin ne kadar çok extra ağırlık taşıyacağınızı da belirler. Ayrıca aşağıda belirtilen türlerin yeniden doldurulabilir olan modelleri üretilmiştir. Yeniden doldurma çevre ve maliyet açılarından çok avantajlı olduğundan bu tür kullanım örnek alınmıştır. 

Güç Kaynakları ve Pil Türleri

• Piller – Bunlar daha uygun ve kolay bulunabilirler ve de nispeten daha ucuzdurlar. Ancak uzun bir aktivite için çok sayıda yanınızda bulundurmanız gerekeceğinden ağırlık yaparlar. 

o Alkaline – Ucuz nispeten daha uzun ömürlüdür.Soğuk şartlarda performansı düşer. Yeniden doldurulabilir modeli yoktur. 
o Lityum – Alkanine göre daha uzun ömürlüdür , daha hafiftir ve de – 5 C0 de bile çalışırlar.Daha pahalıdır ancak her nedense bittiklerini anlayamayız birden ışık kapanır. Pil tamamen tüketilmeden şarj edilebilirler. Bu pile bir zarar vermez. 
o Nikel-Cadmium – Şarj edilebilir piller ( bazen 1000 kereden fazla ). Diğerlerine göre çok daha pahalı olmalarına karşın çok daha fazlada dayanıklıdırlar.Hafiftirler ve de son zamanlarda güneş enerjisiyle çalışanları da çıkmıştır. Bir dezevantajları pil tamamen boşaldıktan sonra tekrar dolum işlemi yapılabilir. Arada yapılan doldurmalar pil ömrünü kısaltır. 
o Nikel MetalHydride – Son teknoloji pillerdir. İsmindende anlaşılacağı gibi yapısında enerji depolama amaçlı olarak Nikel MetalHydride kullanılmıştır. Böylelikle aynı boyutta pillere oranlar daha çok hücrecik pil içerisine yerleştirilebilmiştir. Bu durum yüksek amperlerde pil üretebilme imkanı sağlamıştır. Yüksek amper ise daha parlak ve uzun ömürlü ışık demektir. 

• Mum – Hafif , ucuz ve de uzun ömürlüdür. Geceleri az da olsa ısı sağlar. Diğer seçenekler kadar parlaklık vermez. 

• Sıvı yakıt,sıkıştırılmış gaz – Bazı geniş alan aydınlatıcıları ocaklarda kullanılan yakıt ile çalışırı , eğer yakıt ile çalışan bir ocağınız varsa işiniz daha kolay tabii ki .. ancak yanınızda daha çok yakıt taşımanız gerekecektir.ÇEV:Ayça ÖZTÜRK
KAYNAK:www.rei.com

Yorum eklemek için giriş yapın