Bu sayfayı yazdır

Yağmurluk Seçimi

 

Yağmurluk nasıl seçilmeli 

Yağmurluk sadece yağmurdan değil ayrıca rüzgardan , karda ve soğuktan korur.. Çeşitli ihtiyaçlara göre değişik giyim , kumaş ve yapımı olan yağmurluklar vardır. 

Birkaç Püf Noktası 

1. Yağmurluk seçiminiz beklenen hava şartlarına , iklime , planladığınız aktiviteye ve de bütçenize bağlısır. 
2. Bir yağmurluk kumaşı için temel seçimler su geçirmez / nefes alabilir , suya dayanıklı / nefes alabilir , su geçirmez / nefes almayan olmalıdır. 
3. Su geçirmez/nefes alabilir kumaşlar değişik ölçülerde çok yönlüdür. 
4. Yırtmaç , fermuar ve astar gibi özellikleri rahatlık sağlar. 
5. Bunların haricinde bir diğer tavsiye de kolay ve iyi paketlenebilir olmasıdır. 

İhtiyaçlarınızı Gözden Geçirin

Nasıl ve nerede kullanacaksınız?? 
Karşılaşabileceğiniz en uç şartları düşünmelisiniz. 
Bir kayıkta balık gelmesini mi bekliyor olacaksınız?? 
Yürüyüş ya da koşu mu yapacaksınız?Bir yağmur ormanına mı gideceksiniz? 
Bir kar fırtınasında kayak ya da tırmanış mı yapacaksınız? 
Ya da sehir demi gezeceksiniz?? 

Doğru yağmurluğu aramadan önce şunlara dikkat edin: 

• Karşılaşmayı beklediğiniz hava sıcaklığı
• Beklediğiniz yağış tipi ve miktarı 
• Yağmurluğunuzu kullanacağınız aktivite tipi
• Bütçe

KUMAŞLAR

Kumaş tercihlerinize karar verin.. 

Kumaş dış katmanınızın performansını ve de rahatlığını etkiler.Yağmurlu kumaşları 3 temel kategoriye ayrılır: 
• Su geçirmez/Nefes alabilir ( Waterproof/Breathable ) 
• Suya dayanıklı/Nefes alabilir ( Water-Resistant/Breathable ) 
• Su geçirmez/Nefes almaz ( Waterproof/Non-Breathable ) 

Su geçirmez/Nefes alabilir ( Waterproof/Breathable ) Kumaşlar

Su buharı kumaştan çıkabilme özelliğine sahip olduğu için su geçirmez/nefes alabilir bir katman değişik aktiviteler ve hava şartları için uygundur.Çoğu %100 su geçirmez ya da tam anlamıyla nefes alabilir kumaştan değildir ama terleme sırasında vücuttan çıkan buharı geri püskürtebilirler. 
Kullanıldığı yer —Su geçirmez/nefes alabilir kumaşlar bir çok giyim eşyasında , kayak ya da dağcılık için teknik dış katmanlarda ya da yürüyüşler için yağmurluklarda kullanılabilirler. 
Avantajları — Su geçirmez/nefes alabilir katmanlar değişik hava şartlarında ve aktivitelerde mükemmel bir seçim olabilir. Nefes alabilirlik ve nem koruma karışımları yaz aktivitelerinden kış aktivitelerine kadar birçok yerde kullanabileceğinizi gösterir. 
Dezavantajları — Su geçirmez/nefes alabilir kumaşlarında kendilerine göre limitleri vardır. Tam bir performans kullanılan kumaşa , dışarının ısısına , yaptığınız aktivitenin seviyesine bağlıdır. Su geçirmez/nefes alabilir kumaşlar diğer dış giyim malzemelerine göre daha pahalıdır. 

Suya Dayanıklı / Nefes Alabilir Kumaşlar ( Water Resistant / Breathable ) 

Nefes alabilir olan bu dış katman daha yumuşak havalar , hafif yağışlı yüksek seviyede aktivitelerde işe yarar. 
Kullanıldığı yer — Suya dayanıklı / nefes alabilir kumaşlar koşu ya da bisiklet gibi aktiviteler yapanlar için ideallerdir.Ayrıca nefes alabilirliğin önemli olduğu daha ılık şartlarda ve yağışın çok olma şansının düşük olduğu zamanlar için uygundur. 
Avantajları — Suya dayanıklı / nefes alabilir katmanlar rüzgarı geri püskürtürler ve hafif yağışlarda mükemmel bir nefes alabilirlik sağlayarak kişiyi ılık tutar.Diğer kumaşlara göre daha hafif olmalıdırlar , ayrıca daha ucuz. 
Dezavantajlar —Yağmurun çok şiddetli olduğu zamanlarda yeterli su geçirmezliğe sahip değillerdir. 

Su Geçirmez/ Nefes Alamayan Kumaşlar ( Waterproof/Non-Breathable ) 

Tipik olarak dayanıklı , poliüretan kaplı naylon ya da PVC den yapılırlar. Bu ekonomik katman su ve rüzgar geçirmeyerek ağır yağışlarda çok idealdir.
Kullanıldığı yer — Su Geçirmez/ Nefes Alamayan katmanlar genel olarak hafif ve yağışın çok olma olasılığı olan aktivitelerde kullanılırlar. Çünkü su geçirmez/nefes almayan kumaşlar fiyat olarak çok uygundur. 
Avantajları — Su Geçirmez/ Nefes Alamayan katmanlar yağmur ve rüzgardan mükemmel bir koruma sağlar. Uzun ömürlü ve ucuzdurlar. 
Dezavantajlar —Nefes almayan katmanlar değişken hava şartlarında çok rahat değildir. Vücudun ürettiği nem ve sıcaklık kendiliğinden kumaştan Bu tip yağmurluklar diğerlerine göre daha çok yer kaplar ve daha ağırdırlar.

TASARIM ÖZELLİKLERİ

Tasarım özelliklerine karar verin

Basitçe kumaşını seçtikten sonra yağmurluk seçebilmek için bir çok seçenek var. Giysinin kesimi ve fermuar , yırtmaç gibi özellikleri de seçim için önemlidir. Yağmurluk seçiminizi yaparken şunları göz önünde bulundurun : 

Parka, Ceket, Anorak ya da Poncho — Tamamen fermuarlı ceketler ya da parkalar anorak giyip çıkartmaktan daha kolaydır.Her nasılsa çok fazla fermuar su sızdırma riskini arttırır. Parkalar kalçayı sararak iyi bir koruma sağlar ama kısa kesimli ceketler bir pantolonla beraber katlanarak daha küçük hale getirilebilir. Poncholar ise ucuzdur , su geçirmezler ve iyi bir havalandırmaları vardır. 
Fermuarlı ya da Düğmeli Pantolonlar — Düğmeli pantolonlardan daha pahalıda olsalar tam fermuarlı pantolanlar hızlı bir şekilde üst değişimine izin verir. Düğmeli pantolonlar ise aır yağış karşısında daha iyi bir koruma sağlar. 
Başlık ( kapişon ) —Önemli (sürekli takılı ) kapişonlar su sızmalarına karşı çok dirençlidir. Kapişonlar kullanılmadığı zaman katlanıp kaldırılabilir. Elastik ipler ile kapişon kafaya uygun hale getirilebilir bu rahalığı ve görüşü arttırır. Bazı yağmurlukların sert bir siperliği vardır. Kapişonın arkasından yapılan ayarlamalar ile görüş mükemmel olur. 
Çene Koruyucusu —Çene koruyucuları yüzü fermuardan , soğuktan , ıslaktan korumak için yaka kısmında bulunur. 
Cepler — Dış katmanda çok cep olması gerekli malzemeleri koymayı kolaylaştırır.ancak çok cep olmasının dış katmanı ağırlaştırdığını ve su sızmasına olanak verdiğini unutmamak gerekir. Cepler kolay ulaşılabilir , kolay açılır kapanır ve su sızmalarına karşı sağlam olmalıdır. 
Astar — Naylon ya da polyester astarlar su geçirmez/nefes alabilir kumaşlarda vardır. Bazı dış katmanlarda ( 3 katlı Gore-Tex® gibi )astar direkt olarak iç kısımda bulunur ve astarı çıkartmaya gerek olmaz. Daha teknik ceketlerin yüksek enerji harcanan aktivitelerde rahatlık sağlaması için nem emme özelliği vardır. 
Sıkı Dikilmiş Dikiş Yerleri —Sıkı dikilmiş dikiş yerleri su geçirmeyen her dış katmanda olmak zorundadır fakat suya dayanıklı kumaşlar içim gerekli değildir. Gore-Tex® giysilerde yapan bazı üreticiler dikişlerini fabrikada yaptırıyorlar. Ancak bazıları bu dikişlerin evde yapılmasını öneriyorlar. 
Yırtmaçlar ( havalandırma ) —Yırtmaçlar kumaşı ne olursa olsun giysinin nefes alabilmesini saplar. Geniş yırtmaç iyi bir hava dolaşımı demekle birlikte su sızdırma riski de demektir. Tipik yırtmaçlar kolların altından fermuarlı olanlardır 
Fırtına kapakları —Fırtına kapakları fermuarları , cepleri ve diğer su sızmasına karşı olan korumaları kapsar. Genelikle fermuarların önünde , kol altı fermuarlarında , tam fermuarlı pantolonlarda ve dış ceplerde bulunurlar. 

TEKNİK TASARIM ÖZELLİKLERİ 

Bazı yağmurluklar özellikler alpine sporlar ya da soğuk ve ıslak şartlar için tasarlanmıştır. 

• Kumaş Takviyeleri —kalçada , dirseklerde , dizlerde ya da omuzlarda çantadan ya da kayalardan , taşlardan oluşabilecek zararları engeller. 
• Kıvrılmış Dirseklikler ve Dizlikler —Mükemmel bir hareket sağlar. 
• Çizilmeler İçin Koruyucu —Kayaklardan ya da krampondan oluşabilecek zararlardan pantolonun iç kısmını korur. 
• Uzun Kollar —Tırmanış malzemelerine uzanırken kolların açılmasını önler. 
• Kısa kenarlar —Emniyet kolonunu kolay takmayı sağlar.ÇEV: Ayça ÖZTÜRK
KAYNAK: www.rei.com

Yorum eklemek için giriş yapın