Bu sayfayı yazdır

Matlar

Doğru Mat Nasıl Seçilir? 

Matların iki önemli fonksiyonu vardır; 
birincisi sert yerlerde konforlu uyumayı sağlamak, 
ikincisi zemin ile kişi arasında bir yalıtım oluşturmak. 

Matlar aynı zamanda uyku tulumlarına ve kıyafetlere de yalıtım sağlar. Vücut ile soğuk ( bu durumda soğuk zemin olur) arasında kalan ölü hava katmanını ( sirkülasyonu olmayan hava katmanı) sıkıştırıp tutar , böylece vücut bu ölü hava katmanını derece derece ısıtır ve bir yalıtım bariyeri oluşturur. Yalıtımın performansı , matın ne kadar hava tutup ne kadar sirküle ettiğine bağlıdır. 

Birçok mat çeşidi mevcuttur bu yüzden almadan önce mümkünse değişik modelleri denemek gerekir. Karar vermek için gerekli maddeleri şöyle sıralayabiliriz: 

" Rahat etmek için kaç yastık kullandığınız
" Matı ne kadar kullanmak istediğiniz. 
" Matı ne kadar kolay taşımak , katlamak istediğiniz. 

Ne İçin Mat? 

Mat seçerken , diğer malzemelerde olduğu gibi ne için alınacağı tespit edilmelidir

" Yalıtım, 
" Rahatlık, 
" Hacim/ağırlık
" Dayanıklılık

Öncelikle bunlardan hangisinin önemli olduğuna karar verilmeli, karar verirken de aşağıdaki kriterler kullanılabilir: 

Beklenen hava şartları: Eğer hava çok soğuk değilse rahatlık yalıtımdan daha önemli olur.Ancak aktiviteler bütün sene yapılıyorsa soğuk göz önünde bulundurulmalı ve iyi yalıtım sağlayan bir mat seçilmeli. 
Uyurken tercih edilen rahatlık: Bazı insanlar rahatı için cok para harcarken bazıları çok para harcamamak için en temel matı tercih eder. 
Ekstra ağırlık taşıma isteği: Kalın ve rahat matlar aynı zamanda da ağırdırlar dolayısıyla uzun yolculuklarda problem yaratabilir;kısa aktivitelerde ise sorun olmaz. 
Ne kadar yer var?: Eğer çanta malzeme dolu ise hafif bir mat tercih etmek daha doğru olacaktır

Mat Türleri 

Havalı Matlar: Şişirilebilen matlar: Rahattırlar, ayarlanabilirler ve pahalı değillerdir. Dezavantajları ise ağır olmaları, büyük olmaları ve içindeki hava sirkülasyonunun kolaylığından çok iyi bir yalıtım sağlayamamaları. 
Açık Hücreli Matlar: Sünger gibi olan bu köpük matlar küçük açık hücrelerden meydana gelir.Ucuz, rahat vede hafiftirler.Küçük köpük hücreler hava sirkülasyonuna izin verir dolayısıyla iyi bir yalıtım sağlarlar. Kötü yanı ise açık hücreler absorbe ettikleri için ıslak ortamlarda problem yaratabilirler.Kapalı hücreli köpük matlara göre daha az yalıtım sağlarlar.Çok dayanıklı değillerdir, büyüktürler ve zor katlanırlar. 
Kapalı Hücreli Matlar: küçük kapalı hücrelerin sıkıştırılmış köpükle doldurulmasıyla yapılır.ucuz, dayanıklı ve de yalıtım cok iyidir( hemen hemen matın içinde hava sirkülasyonu hiç yoktur.Ancak ağırdırlar. 
Kendinden Şişirilmiş Matlar: Açık hücreli matlara sıkıştırılmış havanın su geçirmez bir naylonla sarılmasıyla yapılır.Açık hücreli köpük matlar kadar rahat olsa da o kadar iyi yalıtım sağlamazlar. Katlandığı zaman iyice sıkışırlar ve de coğu şarta uygundurlar.Kötü yanı ise diğer matlara göre çok pahalıdırlar ve de ağırdırlarÇEV: Ayça ÖZTÜRK KAYNAK: www.rei.com ,www.llbean.com

Yorum eklemek için giriş yapın