Bu sayfayı yazdır

Doğada Temiz Kalmanın Yolları

 

Sağlığın en önemli adımlarından biri temiz olmak temiz kalabilmektir. Hijyeni sağlamak enfeksiyonlardan ve hastalıklardan kişiyi korur.

Doğada SABUN
Bütün sabunlar antibakteriyel olanları dahil suya zarar verebilir bundan dolayı sabunu çevredeki sulardan mümkün olduğu kadar uzak tutmak gerekir. Çamaşır , bulaşık yıkarken ya da diş fırçalarken aşağıdaki kuralları uygulamak gerekir: 
Kullanılan sabunun antibakteriyel olmasından emin olun.Antibakteriyel maddeler zehirli değillerdir ve çevreye zarar vermezler 
Sabunu azar azar kullanın. 
Bütün yıkama işlemlerinizi su kaynaklarının en az 10 m uzağında yapmaya özen gösterin. Bu suya karışabilecek n sabun miktarını (ve diğer birikintileri ) sınırlandıracaktır.Artan sabunlu suyu yıkadığınız yere dökün,böylece yer su kaynağına dönmeden onu filtre eder. 
Alternatiflerinizi gözden geçirin - ıslak mendiller ya da bebek mendilleri temizlik işlerinde çok iyi bir alternatif olabilir. Hem hafiftirler , çok yer kaplamazlar hem de kolayca çöpe atılabilirler. Ya da sadece su ile çalkalamak da bir seçenek oluşturabilir. 

Yıkanma
Kısa seyehatlarde sadece ellere , yüze ve ayaklara odaklanmak en doğru olanıdır. 
Eller — Kirli eller mikropları yemeklere geçiriri ve buradan da ağzınıza .Yemeklerden önce kısada olsa yıkamak hastalık riskini azaltacaktır. 
Dişler— Aktiviteyi paylaştığınız arkadaşlarınızı en çok da kendiniz düşünerek her yolculuk da bir diş fırçası ve diş macunu yanınızda bulundurun. 
Ayaklar — Ayakları temiz tutmak su toplamalarının , bakteri ve mantarların oluşma riskini azaltacaktır ( ki nemli ve sıcak ortamlarda hemen oluşabilir ).Her sabah botlarınızı ve çoraplarınızı giymeden önce ve her akşam uyumadan önce ayaklarınızın temiz olduğundan emin olun . Eğer çorap ile uyumayı tercih ediyorsanız gece için temiz bir çorap bulundurun. 

Bulaşık Temizliği
Az deterjan kullanımıyla bulaşıklarınızı su kaynaklarından en az 10 m uzakta yıkayın. 
Kullanmadığınız su içide yemek artıkları var ise ya bir parça bez il ( ince bir çorap daha iyi olur ) süzüp parçaları çöpe atın ya da artık suyu derin bir çukur kazıp içine dökün ve iyice kapatın. 
Her yemekten sonra yemek tencerelerinizi ve kaplarınızı durulayın ve mutfak alanınızda kurumaya bırakın. 

Kıyafet Temizliği
Aslında kısa süreli seyahatlerde kıyafet yıkamasanız da olur ama eğer yıkamayı tercih ederseniz aynı bulaşıklarınızı yıkadığınız gibi su kaynaklarından uzak bir yerde yapın. ldeki yıkamalar için bir kaç damla sabun yeterli olacaktır , fazla detarjan kullanmayın. 

Bir kaç önemli not

Eğer var ise kurulmuş tuvaletleri tercih edin. Olmadığı zamanlarda 15 - 20 santimlik " kedi çukuru " kazın ve su kaynaklarından ve kamp alanlarından en az 10 m uzak olmasına dikkat edin.İşiniz bitince bu çukurların tamamen kapandığından emin olun. Tuvalet kağıtlarının yakılması her ne kadar dikkatle yapılsa çoğu zaman yangın riski taşır ve önerilmez. Tuvalet kağıtları bir torbaya sarılarak çöpe atılmadır. 
Kamp alanını temiz tutmak
Her gittiğiniz yerde kamp alanınızı temiz tutmaya özen gösterin ve şöyle düşünün: 

Görsel Etki — Malzemelerinizi ve kıyafetlerinizi ağaçların , çalıların ya da kayaların arkasında değiştirmeye özen gösterin ve bütün malzemelerinizi düzenli bir şekilde yerleştirip paketleyin. Mümkün olduğunca malzemeleriniz doğal renklerde olsun ve de çöplerinizi çöp torbalarına koyun. 
İşitsel Etki — Bütün kampçılar ve de etrafta yaşayan diğer tüm canlılar için gürültüyü minimuma indirgemeye çalışın özelliklede güneş battıktan sonra. Normal bir ses tonuyla konuşun ve de radyolarınızı evde bırakın.Eğer bir nehir ya da göl kenarındaysanız suyun sesi geçirebileceğini unutmayın. 
Kaynak :www.rei.com

Çeviren : Ayça OĞUŞ

 

Yorum eklemek için giriş yapın