Bu sayfayı yazdır

Hayati Önemde Malzemeler ve Hazırlık

Kaynak : www.rei.com

Doğada yanımızda olması gereken başlıca 10 malzeme aklımızın daha huzurlu olması için şarttır. Genel olarak yaptığınız aktivitelerin çoğunda bu malzemelere ihtiyaç duymazsınız ancak beklenmeyen bir olay başınıza geldiğinde bu malzemelerin yanınızda olması çoğu zaman hayatınızı kurtacaktır 

Kısa aktiviteler dahil olmak üzere tüm gerekli malzemeler şunlardır: 

1. Harita ( su gecirmez bir kılıf içinde ) 
2. Pusula ( varsa ek olarak GPS ) 
3. Ektra giyecek 
4. Extra yiyecek - su 
5. İlk yardım çantası
6. Kafa lambası / Fener ( Extra piller ) 
7. Kibrit ( Su ve rüzgar geçirmez bir kutu içinde ) 
8. Ateş başlatıcı ( Çıra ) 
9. Bıçak ya da çok amaçlı çakı
10. Güneş Gözlüğü
11. Güneş Kremi 
12. Su filtresi ya da su dezenfektanları 
13. Düdük
14. Yemek saklama kapları 
15. Bivak

İlk " 10 gerekli malzeme" listesi 1950 1960 lı yıllarda dağcılık literatüründe yer alamaya başladı ama zaman içerisinde çevresel faktörler bu listeye güneş kremlerinin ve su filtrelerininde girmesini gerektirdi.Bu listede ayrıca yön bulma malzemeleri olan harita ve pusulaya ek olarak son yıllarda GPS de eklenmiştir. 

HARİTA
Gidilen bölgenin bulunabiliyorsa bir topografik haritası olmalıdır. 

PUSULA
Doğada insanın yönünü kaybetmesi çok kolaydır. Pusula harita okuma bilgisi ile birleştiğinde doğru rotada kalınmasını sağlar. GPS ler peki pusulanın yerini ileride alabilecek mi ? Şimdilik böyle gözükmüyor çünkü standart GPS birimleri hangi yönün kuzey olduğunu göstermemektedir ve bazı GPSler elektronik pusulalar içermektedir , geleneksel bir pusula ise buna göre daha hafiftir ve çalışmak için pile ihtiyaç duymaz.Eğer sık sık doğaya çıkıyorsanız ciddi olarak bir pusula , harita eğitimi almalısınız. 

EXTRA KIYAFET
Doğa koşullarında hava şartları çok çabuk değişebilir bu yüzden çantanızda extra kıyafet bulunmak gerekmektedir.Kaybolmanız durumunda bu kıyafetler size geceyi rahat geçirteceklerdir.Yün ya da polar bir bere az yer kaplayacaktır ancak ısınızı korumaya çok yardımcı olacaktır. Aynı zamanda extra çorap , çoraplarınız ıslandığında gerekli olacaktır. 

EXTRA YEMEK ve SU
Her zaman yanınızda en azından 1 günlük fazla yiyecek bulundurmalısınız. Bunlar pişirilmesi gerekmeyen kuru gıdalar , çikolata , kuru meyve gibi taşıması kolay yiyecekler olmalıdır. Bu yiyeceklerin sindirimi sırasında vücüdunuzun ısısını koruyabilirsiniz. 

İLK YARDIM ÇANTASI
Hazır almış olduğunuz ilk yardım çantasını kendi ihtiyaçlarınıza göre yeniden düzenlemelisiniz. 


KAFA LAMBASI / FENER
Doğa koşullarında iyi bir ışık kaynağı çok değerli bir malzemedir. Kendinizi azalan bir ışık ile bir dağda acele etmeniz gereken bir durumda ya da az ışıkla kampı kurmaya çalışırken düşünün.Tabii ki fener ya da kafa lambasıyla beraber yedek pil taşımak da akıllıca olacaktır. Kafa lambaları herhangi bir işi yaparken ellerin serbest kalmasını sağlayacağından tercih edilmelidirler.Kafa lambanızı ya da fenerinizi çantanızın kolay ulaşılabilir bir yerine koymanız tavsiye edilir. 

KİBRİT
Doğada kullanılacak kibritler rüzgardan ve sudan etkilenmemelidirler ve su geçirmez bir kutuda durmalıdırlar.Yanınızda bol miktarda kibrit bulunmalısınız ve kuru kalmalarını sağlamalısınız. 

ATEŞ BAŞLATICILAR
İsminden de anlaşılabileceği gibi ateş başlatıcılar ateşi kolay yakmanızı sağlayacak malzemelerdir. Bunlar : çıra , mum , ince dallar olabilir. 

BIÇAK YA DA ÇOK AMAÇLI ÇAKILAR
Bıçaklar ya da çok kullanımlı çakıların yemek hazırlamam , malzeme tamiratı , ilk yardım gibi birçok kullanım alanı vardır. Çakıda en azından bir tane açılabilen bıçak , makas , konserve açacağı olmalıdır. İhtiyaçlarınız ne kadar çoksa çakınızdaki özellik de o kadar çok olmalıdır. 

GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ
Kesinlikle olması gereken bir malzemedir.Bazı tıbbi araştırmalar ultraviole ışınların ve güneş ışığının katarağın gelişmesini sağladığını söylemektedir. Ancak korunma yolu çok basittir: açık havada uzun süre yürüyecekseniz bir güneş gözlüğü kullanın ve seçeceğiniz gözlük UVA ve UVB ışınlarını %97-100 süzmelidir . 

GÜNEŞ KREMİ
Doğa çıkmadan açık hava koşullarında 15 dakika önce 15 koruma faktörlü bir güneş kremi sürün ve ayrıca dudaklarınıza da aynı şekilde koruyucu bir krem sürün.Eğer sık sık suya giriyorsanız 2 -3 saatte bir tekrarlayın aynı işlemi .Eğer yüksek irtifada iseniz koruyucu faktörü en az 20 olan bir krem sürmeyi tercih edin. 

DEZENFEKTAN /SU FİLTRESİ
Aslında akar sular ve de göller dünya üzerindeki en temiz sulara sahiptirler ancak ne yazık ki artık birçok su kaynağı eskisi gibi temiz değil ve bu suları içmek size uzun süreler mide bulantısı hissettirebilir. 
Suyu dezenfekte etmek için 3 yol vardır: Kaynatma , kimyasal dezenfekte ve su filtreleri.Su filtrelerinin kullanımı kolay olduğundan tercih edilmelidirler. 

DÜDÜK
Düdüğün çıkarttığı ses sizin sesinizden daha uzağa gider , ayrıca acil durumda çalacağınız düdük de ses tellerinizi yormaz. Düdüğünüzü bir iple çantanızın bir yerine bağlamanız akıllıca olacaktır böylece daha rahat ulaşabilirsiniz. 

YEMEK KUTULARI 
Ülkemizde çok rastlanmasa da doğadaki hayvanları yemeklere davet etmemek açısından yemekleri kapalı kutularda saklamak akıllıca olacaktır. 

BİVAK
Geceyi dışarıda geçirmek durumunda kaldığınızda ya da acil durumlarda yanınızda bivak olması çok kolaylık sağlayacaktır. 

SON OLARAK
Listedeki malzemelerin hepsinin yanımızda olmasından daha önemli bir şey onları kullanabilmektir.

Çeviren : Ayça Öztürk

Yorum eklemek için giriş yapın