Bu sayfayı yazdır

Outdoor Kıyafetler Nasıl Seçilmeli

 

Seçeceğiniz kıyafetler sizin kuru kalmanıza ve aktivitelerinizde, soğuk havalarda rahat etmenize yardımcı olacaklardir. Asağıdaki bilgiler size bu konuda yardımcı olacaktır. 

Adım1: İhtiyacınız olan katmanı saptayın Katmanlar değişik şartlarda vücudun ısısını korumak için esneklik sağlar.Bu katmanları çıkartmak ya da eklemek sizin aktivitenize ve koşullara bağlıdır. 

3 temel katman vardır: 
" İnce iç katman vücuttan nemi hızlı bir buharlaşmayla bir üst katmana transfer eder. Kuru kalmanıza yardımcı olur. Vücudunuz ne kadar kuru kalırsa o kadar rahat edersiniz. Bu katman kısa ve spor bra'lar olabilecegi gibi uzun iççamaşırlarda olabilir.
" Yalıtımı sağlayan orta katman : sıcaklığı ve nefes almayı sağlar. Polyester sıcak kalmak için iyi bir örnektir. Bu katman bazı koşullarda dış katman olarakta kullanılabilir.
" Su geçirmeyen dış katman : yağmur ve rüzgardan koruyarak kuru ve rahat kalmayı sağlar. 

Adım 2: Kumasına Bakın 

İç katman
" Pamuk-Kuru olduğunuzda rahat bir malzemedir, nemi emer ancak ten ıslaksa yapışır ve kuruması zaman alır 
" İpek-Hafif bir malzeme olan ipek tene değdiğinde harika bir his bırakır. Çok çabuk kurur ancak diğer malzemeler kadar dayanıklı değildir.
" Polipropilen- Isının azalmasını engeller ve de iç katman için iyi bir malzemedir. Soguk suda yıkanmalıdır. " Polyester-Tenden teri atmak için iyi bir malzemedir.Çabuk kurur.

Orta Katman
" Yün-Harika bir dogal yalıtım malzemesidir, ıslakken bile yalıtım sağlayabilir. Nemi çeker ve uzun zaman kuru kalınmasını sağlar.
" Kuştüyü -Doğanın sundugu verimli bir yalıtım malzemesidir ve soğuklar için ancak kuru ortamlarda ideal bir seçimdir. Islandıgı zaman ısısını kaybeder, kuruması zaman alır yani ıslak kosullarda zayif bir malzemedir. 
" Sentetik malzemeler-Islandıklarında çok verimli olmasalarda ıslak ve karlı koşullarda kuştüyü malzemelere tercih edilebilir. Çok fazla sıkıştırılamazlar bu da yer kaplamalarını sağlar.

Dis Katman
" Water-resistant( suya dayanıklı)/Nefes alan malzemeler : Nefes alabilirler,rüzgar geçirmezler ,yağmuru dışarı atarlar. Az yağmurlu havalarda ve ağır çalışma antrenmanlarında idealdirler. 
" Waterproof ( su geçirmeyen )/nefes alan malzemeler : Sert koşullar ve yağmurlu havalar için ideal bir seçimdir. Suya dayanıklı malzemelerden daha az nefes alırlar ancak daha fazla koruma sağlarlar. 
" Waterproof( su geçirmeyen )/nefes almayan malzemeler - Kesinlikle su geçirmezler ancak nefes almaktan yoksundurlar.Diğer iki seçenekten daha ucuzlardır , hafif aktivite seviyeleri için idealdirler. 

Adim 3: Doğru koşullar için doğru katmanlar 

Sıcak Havalarda: 
" Hafif - Uzun iç çamaşırları-Kısmen ilik koşullarda ve yürüyüş ,koşu , bisiklet gibi aktivitelerde idealdir. " Kısa kollu tişört-İnce pamuklu yada ter emen bir tişört özellikle sıcak koşullarda ideal bir ilk katmandır. 
" Çabuk kuruyan pantolonlar/Şortlar- Değiştirilebilir pantalonlar özellikle son zamanlarda fermuar ile şorta dönüşen pantolonlar idealdir.
" Sıcak montlar /pantolonlar-Orta ağırlıkta yün süeterler serin sabahlarda ya da gecelerde sıcak kalmayı sağlar
" Atlet-Fanila -Hafif bir katman olan atletler montlar ya da bir üst katman çok sıcak geldiğinde ideal olurlar
" Yağmurluk- Kullanımı beklediğiniz koşullara bağlıdır, yazlık yağmurluklar basitçe suya dayanıklı , rüzgar geçirmeyen , alt kısmı uzun, nefes alan bir yağmurluk olabilir.

Kışın ve soğuk havalarda: 
" Orta/Ağır iç çamaşır-Orta yada ağır bir katmanı havanın sıcaklığı yada soğukluğuna göre tercih edebilirsiniz.
" Orta/Ağır montlar ve pantolonlar-Bütün boyu fermuarlı pantolonlar büyük kolaylık sağlar. " Kuştüyü montlar/Süeter-Küçük hacim ve ağırlıklarda, çok fazla ısı sağlarlar..
" Yağmurluk-Waterproof( su geçirmez) /nefes alabilir parka ve alt kısmı olanları en iyileridir.Alt katmanları yeterince kapattığından emin olmak gerekir.

Yorum eklemek için giriş yapın