Temizlik Yaparken Dikkat

Doğada sağlıklı kalmak ve enfeksiyonlardan korunmanın yolu temizlikten ve iyi bir kişisel hijyenden geçer.

Sabun
Bütün sabunlar hatta bakterilere karşı korumalı olanlar bile temiz bir suya zarar verebilir bu yüzden doğada sabun kullanımını minimumda tutmak gerekmektedir.Duş yaparken , dişlerinizi fırçalaken ya da giysilerinizi yıkarken aşağıdaki kuralları uyguladığınızdan emin olun: 
- Kullandığınız sabunun bakterilere karşı korumalı olduğuna dikkat edin.
- Sabunu tutumlu kullanmaya çalışın.
- Yıkanma işlemlerinizi su kaynaklarından en az 10 metre uzakta yapmaya dikkat edin.Bu suya karışacak sabun miktarını kısmen azaltır.
- Diğer seçeneklerinizi gözden geçirin; bebekler için olan ıslak mendiller sabunun yerine geçebilir, üstelik hem hafiftirler hemde az yer kaplarlar.

Yıkanma
Kısa aktivitelerde rahat edebilmek için el, ayak ve yüz temizliğine özellikle dikkat edilmelidir.
- Eller - Kirli eller mikropların yemeklere ve ağza kolayca geçmesi için iyi bir yoldur.Yemek hazırlıklarından önce kısa bir el yıkaması bu riski azaltacaktır. 
- Dişler - Yolculuk arkadaşlarınızı ve özelliklede tabiiki kendinizi düşünerek her aktivitede diş fırçası ve diş macunu bulundurmak gerekmektedir. 
- Ayaklar - Ayakları temiz tutmak su toplaması ve mantar(ki sıcaklığınız içinde hemen üreyebilir) riskini azaltır.Her sabah ayakkabılarınızı ( ya da çoraplarınızı) giymeden ve her gece yatmadan önce temiz olduğundan emin olun.Eğer çorapla yatacaksanız temiz çorap giymeyi tercih edin. 

Bulaşık 
- Kirliliği minimuma indirgemek için bulaşıklarınızı su kaynaklarından en az 10 metre uzakta yıkayın ve mümkün olduğunca az sabun kullanmaya çalışın. 
- Yıkama işleminden sonra malzemeleri iyice durulayın ve kurutun.

Kıyafetleri Yıkamak
Birçok seçeneğiniz var, birkaç günlük aktivitelerinizda kıyafetlerinizi yıkamak zorunda değilsiniz ya da yıkamayı tercih edebilirsiniz. Eğer yıkamayı tercih edersiniz aynı bulaşıklarda olduğu gibi su kaynaklarından uzak bir yerde yıkayın ve yine az sabun kullanın. 

Kamp Alanınızı Temiz Tutun.
Asla kamp alanınızı kirli bırakmayın.
- Görsel Etki - Malzemelerinizi etrafa saçmayın , mümkün olduğunca düzenli tutmaya çalışın. Bütün çöplerinizi torbaya koyarak saklayın ve kamp alanını terk ederken orada bırakmayın.
- İşitsel Etki - Diğer kampçılar için ya da herhangi bir doğal yaşam ve hayvan için mümkün olduğunca sessiz olmaya çalışın özellikle gün batımından sonra. Normal ses tonuyla konuşmaya çalışın ve radyolarınızı evde bırakın.Göl kenarı ya da nehir kenarı gibi su yakını bir yerdeyseniz suyun ses iletkenliğini hatırlayın.Kaynak: www.rei.com
Çeviri: Ayça Oğuş

Yorum eklemek için giriş yapın