Şehir Dışına Hazırlık

Şehirde yaşayalar için ilk defa doğaya gitmek yeni ve yabancı bir tecrübedir. 

1. Vahşi topraklar bildiğimiz parklar değildir!!: Burada su kaynakları , tuvaletler , barlar, çöp kutuları ..v.s yoktur. Kendi başınıza , tamamen kendi kişisel yetenekleriniz , enerjiniz ve bilginizle başbaşasınızdır.Eğer endişeli bir yapınız var ise bu hiçde iyi bir özellik olmayacaktır.
2. Doğa sizin iç yapınızdan tamamen farklıdır: Büyük rüzgarlar , fırtınalar , müthiş günbatımı manzaraları, yaz akşamüstüleri , sessiz dakikaların huzuru... Doğa iyisiyle kötüsüyle sehir dışında huzur verir ve siz asla doğanın size hangi yüzünü gösterecegini bilemezsiniz.Herzaman beklenmeyene hazır olmalısınız.
3.Şehirdışı yolculukları düşünce ve davranışlarda değişiklik gerektirir: Vahşi topraklar çok özeldir. Çöplerinizi saçmaktan , gürültü yapmaktan ya da şehirleşmenin getirdiği davranışlardan kaçınmak gerekir.
4. Çocuklarınıza doğaya saygı duymayı öğretin:Çocuklara herzaman kayalara , ağaçlara yazı yazmak , onları çizmek eğlenceli gelir. Bu anlamda büyüklere doğanın değerini anlatmak konusunda çok şey düşmektedir.Çocuklara taşları , çiçekleri ve bütün doğayı rahatsız etmemeyi öğretmek gerekir.
5.Doğayı temiz bırakmak:Doğada kimse sizden sonra gelip bıraktıklarınızı temizlemez. Bütün yaptıklarınızdan sorumlu olmanız gerekir. Herzaman sizden sonra oraya gelecek birileri vardır, onlarında sizin gibi oradan zevk almak isteyeceklerini aklnızdan çıkartmayın. 

Akılda tutulması gereken diğer noktalar ise şunlardır:
- Yürürken toprak yol yerine varsa kar ya da taşlardan giderek izlerinizi saptayın. 
- Mümkün olduğunca belirlenmiş kamp alanlarına kampınızı kurun. 
- Kampınızı su kaynaklarından uzak yerlere kurun.
- Yangınları önlemek için ateş yakmak yerine kamp ocakları kullanın.

- Yemeklerinizi vahşi hayvanlardan uzak tutun, hayvanları besleyerek doğal dengelerini ve alışkanlıklarını bozmayın.

YOLCULUĞUNUZU PLANLAMAK

- Bir partner bulun :İlk deneyiminizde yalnız olmayın , tecrübesi olan birileriyle bir takım oluşturun - Gideceğiniz yeri belirleyin: Eğer mümkünse ilk tecrübenizde evinizden çok uzak olmayan bir bölgeyi seçin.
- Hazırlık:Hava durumunu gözden geçirin , yürüyüş ayakkabılarınızı bir kaç gün sehirde kullanın. 
En Önemlisi: Eğlenin !!!

Kaynak : www.rei.com Çev: Ayça Öztürk

Yorum eklemek için giriş yapın